Woj. śląskie analizuje swoje inteligentne specjalizacje

Woj. śląskie analizuje swoje inteligentne specjalizacje
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Samorząd woj. śląskiego analizuje swoje inteligentne specjalizacje: medycynę, energetykę oraz technologie informacyjno-komunikacyjne. Wykonawca części analiz, Główny Instytut Górnictwa sugeruje, że może warto do nich dodać tzw. przemysły zielone i kreatywne.

Zgodnie z kryteriami europejskimi tzw. zielona gospodarka zmierza ku lepszemu gospodarowaniu zasobami, wykorzystaniu instrumentów gospodarczych sprzyjających ochronie środowiska, wspieraniu innowacyjnych projektów, zwiększeniu efektywności polityki gospodarki wodą i odpadami oraz rozwoju zrównoważonej konsumpcji i produkcji.

Za przemysły kreatywne uważa się działalność gospodarczą związaną z kulturą i technologią, łączącą działalność artystyczną z przedsiębiorczością.

O trwającym procesie analizy inteligentnych specjalizacji woj. śląskiego mówili występujący podczas czwartkowej konferencji "Śląskie Forum Innowacji" w Katowicach dyrektor wydziału rozwoju regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz zastępca naczelnego dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa ds. inżynierii środowiska Jan Bondaruk.

Dyrektor Staś przypomniała m.in., że obecne "inteligentne specjalizacje" - zapisane w Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Śląskiego na lata 2013-2020 (czyli rodzaju programu transformacji gospodarczej regionu w określonych kierunkach) powstały na bazie określonych już w Programie Rozwoju Technologii Woj. Śląskiego 2010-2020 "specjalizacji regionalnych".

Były to: technologie medyczne, technologie dla energetyki i górnictwa, technologie dla ochrony środowiska, technologie informacyjne i telekomunikacyjne, produkcja i przetwarzanie materiałów, transport i infrastruktura transportowa, przemysł maszynowy, samochodowy, lotniczy i górniczy, a także nanotechnologie i nanomateriały.

Dyrektor zaznaczyła, że mimo obudowania obecnego modelu wdrażania inteligentnych specjalizacji dokumentami i rozwiązaniami (uwzględniającymi też monitorowanie tych procesów), samorząd stawia sobie pytanie, czy wszystkie związane z tym kwestie są aktualne - czy specjalizacje zostały dobrze dobrane.

Trwający w tym kontekście proces aktualizacji inteligentnych specjalizacji ma zakończyć się w grudniu 2018 r. - aby jego efekty można było zastosować jeszcze w trwającej perspektywie finansowej 2014-2020, ale przede wszystkim w kolejnej, określanej jako 2021+.

Weryfikacja obecnej strategii innowacji odbywa się przy tym zgodnie z założeniami tzw. Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania Komisji Europejskiej. "Zgodnie z tym patrzymy oddolnie na potrzeby naszych przedsiębiorców i koncentrujemy się na weryfikacji naszych priorytetów pod względem potrzeb regionu" - wyjaśniła Staś.

Prowadząc monitoring i ewaluację strategii samorząd województwa zamówił m.in. badanie "Procesy przedsiębiorczego odkrywania w kontekście rozwoju innowacyjnego woj. śląskiego do roku 2020" wykonywane przez Główny Instytut Górnictwa. Jak zaznaczyła Staś, badanie to doprowadziło już do identyfikacji nisz rynkowych lub potencjalnych specjalizacji, a także wskazało, jak powinny być prowadzone procesy przedsiębiorczego odkrywania.

Reprezentujący GIG dyrektor Bondaruk wyjaśniał, że analizę "inteligentnych specjalizacji" badacze przekuli na rodzaj poszukiwania "obszarów przewag", w których region może konkurować na zewnątrz. Wskazał, że zastosowane w badaniu podejście opiera się na: autorskiej ocenie wskaźnikowej opierającej się na danych statystycznych, następnie na dialogu z interesariuszami (przede wszystkim przedsiębiorcami), a w końcu na przełożeniu efektów na politykę innowacyjną.

"Aktualnie jesteśmy w fazie gromadzenia faktów, równocześnie w ramach projektu będziemy dążyć do zbudowania wydolnego modelu interpretacyjnego, który mam nadzieję pokaże, że obszary, które typujemy jako obszary przewag, rzeczywiście mają odzwierciedlenie w potencjale gospodarczym" - wskazał specjalista.

Zastrzegł, że dotychczasowe wyniki typowania obszarów przewag to efekt poszukiwania na podstawie szeregu danych statystycznych tzw. przepływów międzygałęziowych, czyli powiązań obszarów, między którymi zachodzi największa aktywność oraz interpretacji charakteru tej aktywności.

"W przypadku woj. śląskiego obszarem, który wykazuje największą dynamikę przepływów, jest obszar zielonej gospodarki (…). Okazuje się, że nasz region dostrzega swoją szansę i bardzo wiele firm, nawet z sektora ICT buduje rozwiązania, wdraża różnego rodzaju produkty, które wpisują się w termin zielonej gospodarki" - powiedział Bondaruk.

"Nie chcę dziś lansować tezy, że jest to nowa inteligentna specjalizacja, ale niezależnie od nazewnictwa, warto byśmy dobrze rozumieli ten obszar, żebyśmy dobrze adresowali tę pomoc i interwencję publiczną" - zaznaczył akcentując wagę w tym kontekście etapu eksperckiego - rozmów z przedsiębiorcami.

"Budując tę analizę sektorową, staraliśmy się ją odnosić do trzech inteligentnych specjalizacji, które (…) pokazują rzeczywiście, że wokół nich zgromadziła się większość potencjału. To, co próbujemy (…), to nie zgubić słabych sygnałów; tych sektorów i tych działań, które dziś znajdują się na obrzeżach (…), a których nie możemy dziś pomijać, bo te słabe sygnały, te informacje, że coś jest na ścieżce wzrostu, również mogą decydować o naszej przewadze" - uściślił ekspert GIG.

"W wyniku naszych działań wskazany został obszar zielonej gospodarki, ale także tzw. przemysły wschodzące, m.in. przemysły kreatywne, które zaczynają nabierać coraz większego znaczenia. Dla mnie to też pewne odkrycie: nie dostrzegałem wcześniej, że w woj. śląskim jest tak dużo podmiotów specjalizujących się w tym obszarze. Znów rzucam tezę, że być może warto dziś tym podmiotom ułatwić możliwość pozyskania dodatkowych środków" - zasugerował Bondaruk.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Woj. śląskie analizuje swoje inteligentne specjalizacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!