Wspólne stanowisko związków dot. wskaźników wzrostu wynagrodzeń

Wspólne stanowisko związków dot. wskaźników wzrostu wynagrodzeń
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Trzy centrale związkowe uczestniczące w Radzie Dialogu Społecznego uzgodniły wspólne stanowisko w sprawie wskaźników wzrostu wynagrodzeń - dowiedziała się PAP w czwartek ze źródeł w związkach.

15 maja minął termin na uzgodnienia wspólnego stanowiska strony społecznej RDS - pracodawców i związków zawodowych - w tej sprawie. Teraz strony mogą przedstawiać własne stanowiska.

We wspólnym stanowisku organizacji związkowych, podpisanych rzez przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę, szefa OPZZ Jana Guza i szefową FZZ Dorotę Gardias zapisano, że wzrost wynagrodzeń gospodarce narodowej w 2017 r. ma wynieść nie mniej niż 5,7 proc.

Proponowany wzrost wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2017 r. to co najmniej 10,9 proc. - porozumiały się związki. Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, ma wynieść nie mniej, niż 6,5 proc. - postulują - czyli do 1970,25 gr przy 1850 zł obecnie.

Związki chcą też, by w 2017 r. wskaźnik wzrostu emerytur i rent wyniósł nie mniej niż średnioroczny wskaźnik wzrostu cen i usług w 2016 r. zwiększony o co najmniej 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia za pracę w 2016 r.

We wspólnym stanowisku Związki zastrzegły weryfikację tych propozycji w razie zmiany przez rząd wskaźników do opracowania budżetu na 2017 r.

Wskazują też na potrzebę systemowego zagwarantowania zwiększenia minimalnych świadczeń emerytalnych i rentowych, by siła nabywcza odzwierciedlała wzrost krajowej gospodarki.

"Reforma dotycząca świadczeń emerytalno-rentowych i dopływu środków do FUS powinna być kompleksowa. W 2016 r. wypłacono jednorazowy dodatek do emerytur i rent, zaplanowano go też w 2017 r." - powiedziała PAP ekspert rynku pracy i dialogu społecznego Solidarności Anna Grabowska.

"To nie rozwiązuje sprawy, bo dodatki nie wchodzą do podstawy wypłat emerytur i rent, są jednorazowe, czyli nie wpływają na poprawę świadczeń wypłacanych emerytom i rencisto, poza doraźną wypłatą" - zaznaczyła prezentując stanowisko jej związku.

"Należy jak najszybciej rozpocząć rozmowy na temat systemowego rozwiązania dotyczącego waloryzacji najniższych świadczeń" - powiedziała ekspertka Solidarności.

Jak uzasadniła, propozycja wysokiego - przynajmniej 10,9 proc. - wzrostu pensji w budżetówce wynika z tego, że nie były one od długiego czasu podnoszone. Podniesienie wynagrodzeń oprawi też sytuację gospodarczą, bo zwiększy popyt wewnętrzny - przekonują związkowcy.

Stanowisko w czwartek przekazano do resortu rodziny i pracy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wspólne stanowisko związków dot. wskaźników wzrostu wynagrodzeń

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!