XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Wypadki przy pracy są coraz rzadsze

Wypadki przy pracy są coraz rzadsze
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W 2016 r. w wypadkach przy pracy życie straciły 243 osoby. To o 20,1 proc. mniej niż rok wcześniej - wynika z danych GUS. W stosunku do roku 2015 o 7 proc. spadła liczba osób, które w pracy doznały ciężkich obrażeń ciała.

  • Liczba osób poszkodowanych na 1000 pracujących ogółem w Polsce sukcesywnie spada od kilku lat.
  • Wzrosła za to liczba kobiet w ogólnej liczbie poszkodowanych.
  • Główną przyczyną wypadku w pracy było nieprawidłowe zachowanie pracownika.

Jak wynika z danych głównego Urzędu Statystycznego w 2016 roku zarejestrowano 87 tys. 886 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, w tym 243 osoby w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym i 467 osoby z ciężkimi obrażeniami ciała.

Choć w stosunku do 2015 r. zwiększyła się ogólna liczba osób poszkodowanych (o 0,3 proc) i poszkodowanych w wypadkach z lekkimi obrażeniami ciała (o 0,4 proc.) jednak znacznie zmniejszyła się liczba osób poszkodowanych w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym (o 20,1 proc.) i liczba osób poszkodowanych z ciężkimi obrażeniami ciała (o 7,0 proc.).

Najwięcej poszkodowanych w wypadkach w pracy w 2016 r. - podobnie jak w 2015 r. - było wśród robotników przemysłowych i rzemieślników (25,4 proc. ogółu osób poszkodowanych w kraju), w tym przede wszystkim byli to robotnicy obróbki metali i mechanicy maszyn i urządzeń. Wśród poszkodowanych w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym grupa operatorów i monterów maszyn i urządzeń stanowi 32,5 proc. i jest to najwyższy odsetek osób poszkodowanych w wypadkach ze skutkiem śmiertelnym w Polsce. W grupie tej, kierowcy i operatorzy pojazdów stanowią 23,9 proc. ogółu wypadków śmiertelnych w kraju (23,7 proc. w 2015 r.).

GUS wyliczył, że w 2016 roku wzrosła liczba kobiet w ogólnej liczbie poszkodowanych w wypadkach przy pracy z 37,3 proc. w 2015 r. do 37,7 proc. Nie zmieniła się liczba młodocianych w ogólnej liczbie osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, stanowiła 0,1 proc. ogółu.

Tzw. wskaźnik wypadkowości (poza gospodarstwami indywidualnymi w rolnictwie), czyli liczba osób poszkodowanych na 1000 pracujących ogółem w Polsce, sukcesywnie od kilku lat spada i w 2016 r. wyniósł 7 w 2016 r. (z 8,34 w 2011 r.).

Analitycy GUS zwrócili uwagę na branże w których wypadkowość ( w porównaniu do 2015 r. ) spadła mimo wzrostu liczby pracujących. Tak było w budownictwie, w którym liczba poszkodowanych zmniejszyła się o 5,3 proc. przy jednoczesnym wzroście liczby pracujących o 4,7 proc., w sekcji handel i naprawa pojazdów samochodowych (odpowiednio o 1,6 proc. i 3,1 proc.) i w obsłudze rynku nieruchomości (odpowiednio o 10,6 proc. i 5,6 proc..

GUS wyliczył, że najwyższe wskaźniki wypadkowości przy pracy ogółem (bez pracowników cywilnych jednostek budżetowych prowadzących działalność w zakresie obrony narodowej i bezpieczeństwa publicznego) wystąpiły w warmińsko-mazurskim (9,17), dolnośląskim (9,08), wielkopolskim (8,70), opolskim (8,21) oraz lubuskim (8,04).

Podobnie jak wiele lat wstecz, również w 2016 r. główną przyczyną wypadku w pracy było nieprawidłowe zachowanie pracownika. W 2016 r. - grupa ta obejmowała 60,1 proc. przyczyn ogółem (w 2015 - 59,2 proc.). Do tak wysokiego odsetka przyczyniła się głównie niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności stanowiła 26,1 proc., zaskoczenie niespodziewanym zdarzeniem - 22,2 proc., nieznajomość zagrożenia oraz niewłaściwe tempo pracy i brak doświadczenia - 6,6 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wypadki przy pracy są coraz rzadsze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!