Zagraniczne firmy skarżą się na dyskryminację w Chinach

Zagraniczne firmy skarżą się na dyskryminację w Chinach
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Amerykańska Izba Handlu w Chinach wskazała w opublikowanym we wtorek raporcie, że zagraniczne firmy w Państwie Środka coraz częściej uskarżają się na krzywdzące egzekwowanie wobec nich przez władze chińskie prawa antymonopolowego i innych przepisów.

Jeśli sytuacja się nie poprawi, firmy te mogą zdecydować się na ograniczenie inwestycji - wskazano. Amerykańska Izba Handlu w Chinach jest organizacją non-profit, reprezentującą firmy USA prowadzące działalność w ChRL.

Associated Press odnotowuje, że raport tej amerykańskiej grupy biznesowej potwierdza mnóstwo skarg na prowadzone w Chinach śledztwa przeciwko wielkim firmom motoryzacyjnym, dostawcom technologii i innym zagranicznym przedsiębiorstwom. Agencja AP pisze w tym kontekście, że oznacza to zmianę kursu wobec firm zagranicznych, które pod koniec 2013 roku z zadowoleniem witały ujawnione przez Komunistyczną Partię Chin plany otwarcia zdominowanej przez państwo gospodarki na większą konkurencję sektora prywatnego.

Prawie połowa firm, które odpowiedziały na ankietę Amerykańskiej Izby Handlu w Chinach w zeszłym tygodniu, miała wrażenie, że "w sposób wybiórczy i subiektywnie" egzekwuje się wobec nich przepisy antymonopolowe, dotyczące bezpieczeństwa żywności itp. W raporcie napisano, że Chinom coraz bardziej grozi trwała utrata wizerunku przyjaznego inwestycjom kraju.

Ze 164 przedstawicieli firm, którzy odpowiedzieli na ankietę, 60 proc. miało wrażenie, że czują się w Chinach "mniej mile widziani"; w analogicznej ankiecie przeprowadzonej rok wcześniej takie wrażenie miało 41 proc. respondentów.

Agencja AP wskazuje, że władze chińskie obiecują otwieranie gospodarki na konkurencję sektora prywatnego i zagraniczną, ale w tym samym czasie Pekin stara się stworzyć "narodowych championów" w takich dziedzinach jak przemysł motoryzacyjny, telekomunikacja, czy lotnictwo. Przedstawiciele biznesu mówią, że aby chronić przedsiębiorstwa krajowe przed konkurencją, zaczęto sięgać po prawo antymonopolowe i inne przepisy.

Przedstawiciele handlowi Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i Japonii obserwują sytuację, ale nie wyrazili jeszcze opinii, że śledztwa, prowadzone przeciwko firmom zagranicznym w Chinach stanowią naruszenie chińskich zobowiązań, dotyczących wolnego handlu - odnotowuje AP.

Według wiceprezesa Amerykańskiej Izby Handlu w Chinach Lesa Rossa "na celowniku" chińskich władz znalazły się takie branże jak przemysł farmaceutyczny, sprzęt medyczny, nowoczesne technologie i przemysł motoryzacyjny. Obawia się on, że może chodzić o "utrącanie" firm zagranicznych, by dać większe szanse przedsiębiorstwom chińskim.

Chińskie organy kontrolne zaprzeczają, jakoby faworyzowały krajowe przedsiębiorstwa.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zagraniczne firmy skarżą się na dyskryminację w Chinach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!