XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Zalewska: 98 proc. powiatów i 96 proc. gmin ma uchwały ws. sieci szkół

Zalewska: 98 proc. powiatów i 96 proc. gmin ma uchwały ws. sieci szkół
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

98 proc. powiatów i 96 proc. gmin przyjęło uchwały o nowej sieci szkół - poinformowała w środę w Toruniu szefowa MEN Anna Zalewska. Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik podał, że w regionie przyjęto 100 proc. uchwał, 80 proc. z nich już zaopiniowano.

W środę minister edukacji narodowej była gościem IV Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty "Edukacja Przyszłości". W swoim wystąpieniu przypomniała, że to właśnie w Toruniu w czerwcu ubiegłego roku przedstawiła założenia reformy edukacji. "Prawo oświatowe działa. W tamtym tygodniu mieliśmy kolejne sprawdzenie i 98 procent powiatów oraz 96 procent gmin podjęło już uchwały o nowej siatce szkół. Do 31 marca wydarzy się to w całej Polsce" - zapowiedziała.

Mówiąc o działaniach resortu w związku z wprowadzaną reformą podkreśliła, że nowe podstawy programowe dla zreformowanych szkół są nowoczesne. "Słyszeliście państwo różne informacje w mediach, które często były nieprawdziwe. Mówiono, że zniknęła z podstaw m.in. ewolucja Darwina. Nie stało się to nawet na 20 sekund. To kłamstwo. Zachęcam do analiz tych dokumentów i wnikliwego zapoznawania się z nimi" - apelowała. Dodała, że "wydawnictwa kończą pisać podręczniki, a za chwilę przyjdzie czas na dopuszczenia (do użycia jako podręczniki - PAP) i recenzje".

Zalewska poinformowała ponadto, że większość rozporządzeń jest już gotowa, kilka jest w Rządowym Centrum Legislacji, a część będzie jeszcze pisana. Jak mówiła, "kolejne prace dotyczą subwencji oświatowej". "W kwietniu, zgodnie z obietnicą, bo nie uchybiłam żadnemu ze swoich zobowiązań, pokażemy podwyżki i plan tego, jak one mają wyglądać i ile będą wynosić" - przypomniała.

"Kiedy samorządowcy dyskutowali na temat ustawy dotyczącej sześciolatków, to wskazywano, że będzie to niezwykle kosztowne, a nawet część osób używała stwierdzenia +cywilizacyjna zapaść+. Były obawy, że siedem tysięcy osób straci pracę. Fakty są takie, że 80 procent rodziców zdecydowało, że ich dziecko uczy się w przedszkolu (…). Pojawiło się tysiąc dodatkowych miejsc pracy" - dodała.

W swoim wystąpieniu Zalewska odniosła się też do szkół branżowych, które będą nowym elementem systemu edukacji - mają zastąpić zasadnicze szkoły zawodowe. Jak mówiła, "kłania się nisko każdemu - nauczycielom, dyrektorom, samorządowcom, którzy nie pozwolili na likwidację szkół zawodowych. (…) Z istniejących dobrych rzeczy i wzorców musimy teraz stworzyć system. Nazwa tych szkół powstała z rozmów z dziećmi. To one jej chciały" - podkreśliła.

"Młodzi ludzie powiedzieli nam jednoznacznie, że decyzję o tym, gdzie młody człowiek idzie do szkoły podejmuje rodzic, który przez całe życie słyszał, że jeżeli ktoś się nie będzie uczyć, to pójdzie do +zawodówki+. To był kluczowy moment, w którym zrozumieliśmy i olśniło nas, że nawet jeżeli weźmiemy na bilbordy najprzystojniejszych młodych mężczyzn z tych szkół, to nie wypromujemy szkolnictwa zawodowego" - powiedziała Zalewska.

Mówiła też o roli i miejscu pracodawców w nowym systemie edukacji, m.in. o ich wkładzie finansowym w szkolnictwo zawodowe oraz o tym, że egzaminy zawodowe mogą odbywać się w istniejących zakładach pracy. "(Pracodawcy - PAP) stawiają pewne warunki, do czego oczywiście mają prawo. Chcą np. umów lojalnościowych, dających pewność, że wykwalifikowany uczeń zostanie u nich, przynajmniej przez określony czas, i będzie pracował. (..) Są również pieniądze europejskie, którymi dysponują urzędy marszałkowskie".

Kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik powiedział dziennikarzom, że w regionie zostało przyjętych 100 procent uchwał dotyczących nowej siatki szkół, a ponad 80 procent zostało zaopiniowanych. "Wszystkie opinie są pozytywne - część całkowicie, a ok. 45 procent z nich warunkowo. Wyglądamy jako województwo bardzo dobrze na tle kraju i możemy być w tej mierze wzorem do naśladowania" - ocenił.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów szkół zostaną wprowadzone stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zalewska: 98 proc. powiatów i 96 proc. gmin ma uchwały ws. sieci szkół

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!