Zarabiamy coraz więcej

Zarabiamy coraz więcej
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W zeszłym roku wzrosły nasze budżety domowe. Pozwalaliśmy sobie też na większe wydatki. GUS opublikował dane nt. sytuacji gospodarstw domowych w 2016 roku.


Miesięczny dochód rozporządzalny wyniósł 1475 złotych w przeliczeniu na 1 osobę. W porównaniu z poprzednim rokiem był wyższy o 7 proc.

Jest to odczuwalny wzrost - mówi dr Piotr Łysoń, dyrektor Departamentu Badań Społecznych i Warunków Życia w Głównym Urzędzie Statystycznym.

- Sytuacja dochodowa poprawiła się we wszystkich grupach społecznych. Największymi beneficjentami ostatnich zmian są rodziny, które mają co najmniej trójkę dzieci. Jednak nadal w porównaniu do innych gospodarstw domowych są one w trudnej sytuacji finansowej – wyjaśnia.

Bezrobocie spada


Za poprawę naszej sytuacji finansowej odpowiada dobra sytuacja na rynku pracy i program 500+ - mówi Roma Keister z Instytutu Badań Strukturalnych. 

- Jest dobra sytuacja na rynku pracy, mamy niskie bezrobocie. Odnotowaliśmy duży wzrost wynagrodzeń, ponad czteroprocentowy. Ważnym czynnikiem jest również świadczenie wychowawcze 500+, które stanowi około 20 proc. dochodów rozporządzalnych – mówi.

Więcej wydajemy


Większe dochody pozwoliły na większe wydatki. Choć nie wydawaliśmy wszystkiego.

- Udział wydatków w dochodach jest o 2 punkty procentowe mniejszy niż był rok temu, to daje możliwość oszczędzenia nadwyżki budżetowej i to jest dobra wiadomość. Subiektywna ocena zamożności Polaków również się poprawiła. Z 28 proc. do 33,5 proc. wzrosła liczba gospodarstw domowych oceniających swoją sytuację materialną jako dobrą – przypomina gość.

500+ wydajemy na ciuchy i podróże


Badacze GUS osobno przyjrzeli się wydatkom rodzin z co najmniej trójką dzieci. W efekcie dostaliśmy pierwsze dane, na podstawie których możemy z dużą trafnością powiedzieć, na co były przeznaczane pieniądze z 500 plus.

- W tej grupie wydatki ogółem wzrosły o 12 proc.. Najbardziej w ujęciu procentowym wzrosły na odzież i obuwie. Można wnioskować, że zostały zaspokojone deficyty związane z dotychczasowym poziomem wydatków na ubrania i buty. O 10 proc. wzrosły wydatki związane z wyjazdami i wydatki na wyposażenie i prowadzenia gospodarstwa domowego. Istotnie, bo o 7 proc. wzrosły wydatki na rekreację i kulturę – wylicza dr Piotr Łysoń.
 
Wydatki na edukację wzrosły o 3 procent, co zdaniem dr Łysonia może świadczyć o tym, że dopiero w kolejnych latach wydatki w tej grupie będą rosnąć, kiedy już zostaną zaspokojone podstawowe potrzeby.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zarabiamy coraz więcej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!