Zatrudnianie obcokrajowców: będą limity zezwoleń na pracę w Polsce?

Zatrudnianie obcokrajowców: będą limity zezwoleń na pracę w Polsce?
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polska musi wdrożyć unijne przepisy dotyczące zatrudniania pracowników sezonowych z krajów trzecich, w tym zza wschodniej granicy. Projekt nowelizacji w tej sprawie przygotował resort pracy.

Nowe przepisy mają uszczelnić system, tłumaczy Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

- Szersze są możliwości wydania decyzji odmownej, jeśli chodzi o wydawanie zgód na pracę obcokrajowców w Polsce. Ma to służyć eliminowaniu fikcyjnego zatrudniania osób, które w rzeczywistości nie podejmują pracy, tylko przyjeżdżają do naszego kraju w zupełnie innym celu, choćby po to, by pojechać później dalej na Zachód – wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Rekordowa liczba zatrudnionych cudzoziemców

Uregulowanie tej kwestii niezbędne jest także dlatego, że w ubiegłym roku liczba zatrudnionych cudzoziemców w Polsce była rekordowa, dodaje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

- I to zarówno w procedurze uproszczonej, czyli na podstawie tzw. oświadczeń, czyli to te krótkoterminowe okresy zatrudnienia, do 6 miesięcy, jak również na pobyty stałe czy sezonowe. W ubiegłym roku mieliśmy ponad 1 260 000 wystąpień o oświadczenie – to nie jest równoznaczne z przyjazdem tylu osób – z czego 26 proc. dotyczyło rolnictwa. Ile dokładnie osób przyjeżdża, tego nie wiadomo, dlatego prowadzimy prace nad zmianą z jednej strony dyrektywy sezonowej, ale też nad uszczelnieniem systemu oświadczeniowego – mówi wiceminister.

Będą limity zezwoleń na pracę?

Resort pracy chce m.in. wprowadzić limity liczby udzielanych zezwoleń. Problem w tym, że nie wiadomo, w jakim trybie będzie to się odbywało i z jakim wyprzedzeniem firmy będą otrzymywać o tym informacje, podkreśla Łukasz Kozłowski.

- Generalnie nie jesteśmy entuzjastami wprowadzania limitów, ale jeśli już taka jest intencja rządu, to z pewnością powinny zostać ustalone dosyć jasne zasady określania tych limitów. To jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie przedsiębiorcom będzie trudno planować swoją działalność, to, ilu będą mogli sprowadzić pracowników nie tylko w danym roku, ale i w kolejnych latach – uważa ekspert.


Coraz większe zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu

Zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu będzie z roku na rok rosło, m.in. ze względu na problemy demograficzne, które są coraz bardziej widoczne na rynku pracy.

- Nasz rynek pracy wykazuje teraz ogromne zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników, ponieważ tych, którzy są teraz w Polsce, przestaje wystarczać. Zaczynają pojawiać się coraz większe braki na rynku pracy – podkreśla Łukasz Kozłowski.

Dlatego pracodawcy apelują o ostrożność we wprowadzaniu nowych przepisów. Obawy przedsiębiorców budzi również możliwość wprowadzenie opłat za złożenie wniosku lub oświadczenia o potrzebie zatrudniania obcokrajowców. Jak podkreślają, przy pracy krótkoterminowej może to skutecznie zniechęcać przedsiębiorców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zatrudnianie obcokrajowców: będą limity zezwoleń na pracę w Polsce?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!