Związkowcy z Bogdanki wypowiedzieli się ws. zasad korporacyjnych w Grupie Enea

Związkowcy z Bogdanki wypowiedzieli się ws. zasad korporacyjnych w Grupie Enea
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zapisy Kodeksu Grupy Enea, do której należy kopalnia węgla Bogdanka, nie podobają się związkom zawodowym w Bogdance, które nie wykluczają akcji protestacyjnej. Zarządy Bogdanki i Grupy Enea deklarują chęć dialogu w tej sprawie.

"Dopóki spółka Lubelski Węgiel Bogdanka związana jest postanowieniami Kodeksu GK Enea, wszystkie decyzje dotyczące poziomu wydobycia, cen zbytu węgla dla odbiorców z GK Enea (ok. 70 proc. produkcji LWB), warunków pracy i płacy pracowników zapadać będą w Poznaniu. Jeśli ktoś twierdzi, że uwzględniony przy tym będzie interes pracowników, społeczności lokalnej, czy wreszcie akcjonariuszy mniejszościowych to jest z Poznania, albo jest naiwny" - napisali związkowcy w piśmie, które otrzymała PAP. Przesłali je szefowie trzech związków zawodowych w Bogdance - Stanisław Ćwirko, Zdzisław Cichosz, Antoni Pasieczny.

Chodzi m.in. o zapis mówiący, że "celem Spółki jest prowadzenie działalności ukierunkowanej na realizację misji i strategii Grupy ENEA determinujących interes Grupy ENEA". Według związkowców taki zapis jest "kuriozalny z punktu widzenia akcjonariuszy mniejszościowych".

W ocenie związkowców zapisy Kodeksu Grupy Enea przyjęte w czerwcu uchwałami Walnego Zgromadzenie Akcjonariuszy są "niebezpiecznym dla Spółki, jej załogi i społeczności lokalnej narzędziem", ponieważ "wszystkie decyzje" dotyczące Bogdanki i związanych z nią ludzi "zapadać będą w Poznaniu, wyłącznie w interesie GK Enea". Związkowcy obawiają się, że w przyszłości "nieustannie podejmowane będą próby +centralizacji+ kompetencji kosztem LWB". "Stopniowo, długofalowo i małymi kroczkami uda się przecież oszukać czujność związkowców" - napisali.

Związkowcy nie wykluczają przeprowadzenia akcji protestacyjnej. Zorganizowali w tej sprawie referendum, w którym wzięło udział prawie 63 proc. pracowników uprawnionych do głosowania, ale blisko 83 proc. obecnych w pracy w dniu referendum. Ponad 96 proc. głosujących wyraziło zgodę na podjęcie akcji protestacyjnej przeciw stosowaniu Kodeksu GK Enea, "zgodnie z prawem do strajku włącznie".

Prezes Bogdanki Krzysztof Szlaga w przesłanym PAP komentarzu do wyników referendum podkreślił, że zarząd jest "w stałym dialogu" ze związkami zawodowymi. "Mogę jednak z pełną odpowiedzialnością zapewnić, że Bogdanka posiada i zachowa pełną niezależność operacyjną. Żadne kompetencje ani funkcje nie zostały zabrane z Bogdanki i przeniesione do ENEA - nie ma też takich planów. Ani jedna osoba nie straciła pracy w Spółce z powodu lub w związku z integracją z Grupą ENEA. Co więcej, w okresie od 1.01.2017 do 30.06.2017 przyjęliśmy do pracy w sumie 119 osób" - podkreślił Szlaga.

Zaznaczył też, że dzięki obecności w Grupie Enea, Bogdanka ma "pewność zbytu węgla nawet w perspektywie 20 lat, dzięki długoterminowym umowom na dostawy do Elektrowni Kozienice oraz Elektrowni Połaniec".

Szlaga dodał, że zaakceptowana i ogłoszona strategia zakłada, że do końca 2025 r. zaplanowano wydatki inwestycyjne w Bogdance w wysokości 4 mld zł, których "głównym celem będzie utrzymanie stabilnej produkcji na średnim rocznym poziomie 9,2 mln ton". "To z kolei oznacza stabilność zatrudnienia w wieloletniej perspektywie. Nigdy do tej pory nie mieliśmy możliwości tak długookresowego planowania" - podkreślił prezes Bogdanki.

Gotowość do dialogu "ze stroną społeczną" wyraża też zarząd Grupy Enea. "Enea zawsze jest gotowa do bezpośrednich rozmów ze Stroną Społeczną i przedstawicielami Pracowników na ważne tematy dotyczące funkcjonowania LW Bogdanka - do takich tematów należą również kwestie związane z ładem korporacyjnym" - napisano w oświadczeniu przesłanym PAP przez biuro prasowe Grupy Enea. "Jesteśmy przekonani, że w każdej sytuacji można znaleźć razem rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie Strony" - głosi oświadczenie zarządu.

Bogdanka jest częścią grupy Enea, do której należy 66 proc. akcji kopalni. Ponad 10 proc. należy do TFI PZU, a pozostała część do mniejszych akcjonariuszy. Kopalnia wydobywa rocznie ponad 9 mln ton węgla z trzech pól wydobywczych.

Niedawno spółka poinformowała, że w Ministerstwie Środowiska złożono wniosek o udzielenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego z pola Ostrów. Uzyskanie koncesji będzie oznaczało dla kopalni Bogdanka podwojenie dostępnych zasobów węgla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Związkowcy z Bogdanki wypowiedzieli się ws. zasad korporacyjnych w Grupie Enea

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!