XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

70 ułatwień dla biznesu. Pracodawcy oceniają Pakiet Przyjazne Prawo

70 ułatwień dla biznesu. Pracodawcy oceniają Pakiet Przyjazne Prawo
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Pakiet Przyjazne Prawo to krok w dobrym kierunku, który powinien ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie - uważa główny ekonomista Pracodawców RP dr Leszek Juchniewicz. Organizacja czeka teraz na szczegóły planowanych rozwiązań.

  • Juchniewicz zwrócił uwagę na zawarte w pakiecie prawo do błędu, co według niego jest "sympatyczną regulacją".
  • "Duży szacunek dla minister Emilewicz, ale czekamy na szczegóły" - podsumował.
  • Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan twierdzi, że o tym, czy PPP sprawdzi się w praktyce, zadecydują dwie kwestie: to, na ile precyzyjne będą zapisy i jakie podejście będą mieli do nich urzędnicy.

Resort przedsiębiorczości i technologii zaprezentował zestaw ponad 70 ułatwień dla biznesu - Pakiet Przyjazne Prawo (PPP). Obejmuje on m.in. wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie, prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikrofirm i MŚP czy prawo do reklamacji. Według ministerstwa Pakiet w tym tygodniu trafi do uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych.

Jak podkreśla resort, PPP "eliminuje z polskiego systemu prawnego przepisy przestarzałe, uciążliwe, nieodpowiadające realiom społeczno-gospodarczym, zidentyfikowane m.in. w wyniku przeglądu obowiązującego prawa, dokonanego przez poszczególne resorty według jednolitych kryteriów".



"Pracodawcy RP patrzą na te rozwiązania bardzo pozytywnie. To jest krok w dobrym kierunku, który odbieramy jako kontynuowanie dobrej filozofii działania Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, czyli wcześniejszych pakietów legislacyjnych: Konstytucji Biznesu czy 100 zmian dla firm" - podkreślił Juchniewicz.

Według niego pakiet powinien ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie. "Dzięki temu będą mogli skoncentrować swój czas i pracę na prowadzeniu działalności, a nie zajmowaniu się tym, by sprostać biurokratycznym procedurom" - powiedział. Zastrzegł, że ostateczną ocenę PPP będzie mógł przedstawić dopiero, gdy pozna szczegóły regulacji. "Dziś to jest zapowiedź tego, co ma być" - wskazał.

Juchniewicz zwrócił uwagę na zawarte w pakiecie prawo do błędu, co według niego jest "sympatyczną regulacją". "Znika dotychczasowa, typowa represyjność dla biznesu, która w naszym przekonaniu jest niepotrzebnym straszakiem. Lepiej mobilizować, aktywizować, podpowiadać, niż karać" - ocenił.

Przyznał, że w pewnych sytuacjach bez kary zapewne się nie obejdzie, "ale potrzebny jest dialog i współpraca, i to w tej propozycji odnajdujemy" - zaznaczył.

"Duży szacunek dla minister Emilewicz, ale czekamy na szczegóły" - podsumował.

Najpierw pouczamy, później karzemy


"Dzisiaj możemy mówić tylko o intencji, jaką zaprezentowało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Co do intencji zgadzamy się, uważamy, że to są rozwiązania słuszne kierunkowo" - podkreślił z kolei Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Wskazał m.in. na wydłużenie rozliczania podatku VAT od towarów wpływających do portów. "Od dawna sygnalizowaliśmy, że nasze porty są w gorszej sytuacji niż np. port w Hamburgu i tam się dokonuje więcej odpraw" - zaznaczył.

Zwrócił też uwagę na tzw. prawo żółtej kartki. Zastrzegł, że "zdecydowanie trudno byłoby tę regulację ocenić przed jej sformułowaniem".

"Zasada, że najpierw pouczamy, a dopiero potem, kiedy ktoś staje się recydywistą karzemy, jest zasadą jak najbardziej słuszną" - ocenił. Podkreślił jednak, że np. w krajach takich jak Wielka Brytania, Holandia, Niemcy czy Norwegia nie trzeba tego uchwalać. "Pracownicy organów państwa są życzliwi przedsiębiorcom, bo wiedzą, że w ten sposób mogą ich skłonić do prowadzenia działalności gospodarczej w swoim kraju i do dokonywania inwestycji, co jest kluczowe, bo przedsiębiorca to jest pracodawca i inwestor w jednym" - zaznaczył. I dodał: "pytanie, czy ta zasada będzie dotyczyć również podatków, czy zostaną one wyłączone z nowej regulacji, czy Kodeks karno-skarbowy będzie pozostawał w mocy".

"Bardzo często, co wyszło przy Konstytucji Biznesu, podatki są traktowane odrębnie" - powiedział.

Mordasewicz przypomniał, że obecnie mamy takie instytucje jak np. "czynny żal" - jeśli przedsiębiorca naruszył przepisy podatkowe, popełnił wykroczenie albo przestępstwo skarbowe, może uniknąć kar, składając zawiadomienie do urzędu o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Zdaniem Mordasewicza o tym, czy PPP sprawdzi się w praktyce, zadecydują dwie kwestie. "Po pierwsze, na ile precyzyjnie będą zapisane regulacje - na ile jednoznacznie będą chroniły nas jako przedsiębiorców, a na ile będą elastyczne i będą je mogli urzędnicy interpretować. Po drugie, podejście urzędników. Nawet jeśli przepisy prawa byłyby bardzo kazuistyczne, to przychodzi taki moment, że to urzędnik ocenia stan faktyczny" - podkreślił.

Według niego nie można liczyć na życzliwe traktowanie przedsiębiorców ze strony pracowników organów kontrolnych i administracji publicznej. "Gdyby tak było, nie trzeba by było takich ustaleń czynić" - powiedział.

Mordasewicz uważa, że w ustawie, zgodnie z zasadami dobrych praktyk legislacyjnych, powinien być zapisany monitoring. "Żeby, powiedzmy po dwóch latach, można było sprawdzić, czy te przepisy się rzeczywiście sprawdzają" - podsumował.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 70 ułatwień dla biznesu. Pracodawcy oceniają Pakiet Przyjazne Prawo

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!