Andrzej Adamczyk uspokaja budowlańców. "Kryzys nam nie grozi"

Andrzej Adamczyk uspokaja budowlańców. "Kryzys nam nie grozi"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jedną z przyczyn pamiętnego kryzysu w realizacji inwestycji infrastrukturalnych w Polsce był brak dialogu administracji z branżą - i to nie tylko z wykonawcami umów, ale i producentami czy dostawcami materiałów budowlanych. Sporo się od tego czasu zmieniło - ocenia minister infrastruktury Andrzej Adamczyk - i wskazuje dlaczego.



Można się spodziewać, że w przyszłości - czyli w następnej perspektywie budżetowej - Polska otrzyma z Unii Europejskiej o wiele mniej pieniędzy, w tym na inwestycje infrastrukturalne. Rząd uspokaja, że katastrofy nie będzie. Czy aby nie w myśl zasady ‘ducha nie gaście’?   

- Jestem optymistą - i to nie dlatego, że reprezentuję rząd, który twierdzi, że kryzys nam nie grozi, ale dlatego, że moje przekonanie wynoszę z rozmów w Komisji Europejskiej i z moimi kolegami z innych unijnych państw - ministrami transportu odpowiedzialnymi za duże inwestycje infrastrukturalne - deklaruje minister Andrzej Adamczyk. I ma nadzieję, że w przyszłości infrastrukturalne przedsięwzięcia będą realizowane co najmniej z takim rozmachem, jak do tej pory.  

Zaznacza przy tym, że między innymi dlatego niezmiernie ważne jest, by do nowych zadań dostosować Prawo zamówień publicznych - uczynić je tak elastycznym, by eliminować, uśmierzać rysujące się w procesie inwestycyjnym zagrożenia. Jesteśmy tu na dobrej drodze - uważa.

- Firma Astaldi zeszła z budowy wielkiego projektu kolejowego 2 października 2018 roku – mam tu na myśli fragment linii nr 7 Warszawa-Lublin. Na początku kwietnia zawarliśmy kolejną umowę na realizację tej inwestycji przez innego generalnego wykonawcę, który został wyłoniony zgodnie ze wszystkim zasadami. Minęło tylko 6 miesięcy i budowa jest kontynuowana - dzięki elastycznym zapisom i wypracowanym wcześniej mechanizmom - zaznacza minister.  

I podkreśla, że zobowiązania Astaldi przejęły PKP PLK i zrealizowały je niemal w pełni (140 mln zł), co zapobiegło poważnym kłopotom mniejszych firm. To widomy znak, że turbulencjom można skutecznie przeciwdziałać.
 
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!