XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Coraz więcej pracy w polskich kopalniach i górnictwie. Szykują się wielkie rekrutacje

Coraz więcej pracy w polskich kopalniach i górnictwie. Szykują się wielkie rekrutacje
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Barometr Perspektyw Zatrudnienia ManpowerGroup wskazuje, że plany związane ze znacznym powiększaniem swoich zespołów deklarują między innymi pracodawcy z branży związanej z kopalniami i przemysłem wydobywczym (+14 procent). Zapytaliśmy zatem w spółkach węglowych oraz firmach okołogórniczych o to, jak będzie się przedstawiać ich polityka zatrudnieniowa.


  • Zapowiada się całkiem spory ruch w zakresie przyjęć nowych pracowników w górnictwie oraz jego otoczeniu.
  • Potrzebni są głównie pracownicy do działów produkcyjnych.
  • Pozyskanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów i pracowników produkcji stanowi obecnie spore wyzwanie dla wielu firm.

W Polskiej Grupie Górniczej w 2019 roku na emerytury odejdzie ok 1,5 tys. osób, natomiast przyjętych zostanie ok. 1 tys. osób, w tym prawie 200 absolwentów szkół i uczelni, z którymi PGG ma podpisane porozumienia o współpracy i zatrudnieniu ich absolwentów. Planowane jest w latach 2020-2023 zatrudnienie 2,3 tys. osób, w tym ok. 800 absolwentów szkół i uczelni.

Z kolei Jastrzębska Spółka Węglowa w 2019 roku i w latach następnych  planuje utrzymanie zatrudnienia na porównywalnym poziomie. W związku z przewidywanymi odejściami pracowników na emerytury i renty uzupełnianie załogi nastąpi poprzez zlecenie usług spółce JSW Szkolenie i Górnictwo Sp. z o.o. oraz zatrudnianie absolwentów szkół górniczych, z którymi Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała stosowne porozumienia. W bazach kandydatów do pracy w JSW znajduje się ok 14 tysięcy aplikacji.

Prezes Bogdanki Artur Wasil przyznaje, że obecnie coraz trudniej jest pozyskiwać pracowników, ale akurat Bogdanka nie odczuwa problemów w tym obszarze.

- Praktycznie w przypadku każdej prowadzonej przez nas rekrutacji liczba chętnych osób przewyższa liczbę wolnych etatów - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Wasil. - Nasza polityka w zakresie HR jest długoterminowa. Z jednej strony stawiamy na rozwój zawodowy osób aktualnie zatrudnionych w Bogdance, a z drugiej - na sukcesywne pozyskiwanie młodych, utalentowanych pracowników, w celu utrzymania płynności przekazywania wiedzy i sukcesji kluczowych stanowisk w spółce.

W naszym narodowym championie, czyli grupie Famur, pracuje obecnie ponad 5000 osób.  Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników w grupie Famur to proces ciągły. Są to zarówno osoby przyjmowane na stanowiska utworzone w związku z nową strategią, jak również rekrutacje na etaty, które już istnieją, na przykład w przypadku przejścia pracowników na emeryturę czy naturalnej fluktuacji. 

- Famur odczuwa trudności z pozyskaniem wysoko wykwalifikowanych specjalistów i pracowników produkcyjnych. To obecnie wyzwanie dla większości firm - przyznaje prezes Mirosław Bendzera.

Grupa Powen-Wafapomp, oferująca pompy przemysłowe produkowane na indywidualne zamówienie odbiorców, też rozgląda się za nowymi pracownikami.

- Około 20 osób do produkcji przyjęlibyśmy od razu - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Piotr Kańtoch, wiceprezes Grupy Powen-Wafapomp.

Także w grupie Fasing, specjalizującej się w produkcji łańcuchów ogniwowych dla górnictwa węgla kamiennego, energetyki i wielu innych branż, przyjęliby chętnie nowych pracowników.

- W grupie Fasing przyjęlibyśmy około 50 osób do produkcji - mówi portalowi WNP.PL Zdzisław Bik, prezes Grupy Fasing.

Podobnie jest w Przedsiębiorstwie Kompletacji i Montażu Systemów Automatyki Carboautomatyka - tam również potrzebni są nowi pracownicy.

- Przyjęlibyśmy teraz kilkanaście osób, w tym do produkcji oraz usług - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL Henryk Stabla, prezes zarządu Carboautomatyki. - Jeżeli chodzi o produkcję, to głównie brakuje spawaczy, tokarzy - mówi Henryk Stabla.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Coraz więcej pracy w polskich kopalniach i górnictwie. Szykują się wielkie rekrutacje

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!