Czekają nas lata wzrostu bezrobocia i nierówności

Czekają nas lata wzrostu bezrobocia i nierówności
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu najbliższych czterech lat liczba bezrobotnych na świecie w dalszym ciągu będzie wzrastać - zwiększy się o co najmniej 11 milionów; pogłębią się również nierówności społeczne - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) we wtorkowym raporcie.

W 2019 roku bez pracy może być ponad 219 milionów ludzi na całym świecie - prognozują autorzy opracowania opublikowanego w Genewie.

Szef MOP Guy Ryder zwraca uwagę, że od wybuchu światowego kryzysu w 2008 roku zlikwidowano ponad 61 milionów miejsc pracy, a przewiduje się, że bezrobocie będzie rosnąć do końca dziesięciolecia.

W raporcie podkreślono, że sytuacja pod tym względem jest zróżnicowana. W Stanach Zjednoczonych, Japonii, Wielkiej Brytanii odnotowano poprawę, natomiast w wielu krajach o rozwiniętych gospodarkach, głównie w Europie, sytuacja pod względem zatrudnienia jest trudna i taka pozostanie.

"Polityka oszczędności, zwłaszcza w Europie, przyczyniła się do spektakularnego wzrostu bezrobocia" - ocenia Ryder.

Perspektywy zatrudnienia znacznie pogorszyły się w świecie arabskim i w pewnych regionach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, głównie za sprawą gwałtownych obniżek cen ropy i gazu - piszą autorzy raportu. Czynnik ten może natomiast wpłynąć na poprawę perspektyw "w wielu krajach o rozwiniętych gospodarkach" i w wielu państwach azjatyckich.

W szczególny (ale nierównomierny) sposób pokrzywdzeni mają być pracownicy młodzi, w wieku od 15 do 24 lat, którzy już cierpią z powodu obecnego kryzysu. W tej grupie wiekowej bezrobocie globalnie wynosi prawie 13 proc. Jednak w krajach rozwiniętych bezrobocie młodych ma spadać do 2019 roku (o ponad 3 punkty procentowe w Hiszpanii lub Grecji), a znaczący wzrost ma nastąpić na Bliskim Wschodzie i Azji Południowo-Wschodniej.

Szef oenzetowskiej organizacji ostrzega też, że niskie zarobki "skłonią ludzi do mniejszej konsumpcji, a inwestycje pozostaną na umiarkowanym poziomie, co z pewnością będzie miało negatywny wpływ na wzrost gospodarczy".

Autorzy raportu przewidują ponadto, że "nierówności w dochodach w niektórych gospodarkach rozwiniętych będą zbliżać się do poziomu notowanego w gospodarkach rozwijających się". "Te ostatnie z kolei odnotowały postęp, jeśli chodzi o ograniczanie nierówności" - napisano.

MOP prognozuje też, że "niestabilność socjalna jest szczególnie dotkliwa w krajach i regionach, w których bezrobocie młodych jest wysokie lub gwałtownie wzrasta". Odnotowano wzrost o 10 proc. liczby niepokojów społecznych wobec sytuacji sprzed kryzysu z 2008 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!