EEC 2017: Afryka jest otwarta na inwestycje, technologie i transfer wiedzy

EEC 2017: Afryka jest otwarta na inwestycje, technologie i transfer wiedzy
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Chociaż w Afryce widać w ostatnim czasie spowolnienie gospodarcze, wciąż jest ona kontynentem, który oferuje możliwości inwestycji biznesowych - taka opinia dominowała w trakcie IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej, które odbyło się 10 maja 2017 roku w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wsparcie polskiego rządu, służb dyplomatycznych oraz rządów afrykańskich państw jest bardzo pomocne w inwestowaniu polskich przedsiębiorców w Afryce. Współpraca biznesowa nie może być nastawiona na szybki zysk, ale na towarzyszenie parterom biznesowym z Afryki w rozwoju, na transfer technologii oraz szkolenie zawodowe kadry. Przedsiębiorcy powinni nastawić się na budowanie długotrwałych relacji biznesowych – zgodnie podkreślali uczestnicy forum.

– Reprezentuję firmę Ursus, która jest na rynku afrykańskim od 2013 roku. Zakończyliśmy kilka projektów i prowadzimy nowe. W mojej ocenie wyhamowanie wzrostu gospodarczego to jest nic innego jak cykl konkunkturalny, ale i tak ten rynek jest atrakcyjny – mówiła Monika Kośko, wiceprezes zarządu Ursus SA.

Dodała, że rynek afrykański bazuje przede wszystkim na wydobywaniu surowców naturalnych i produkcji żywności. Na tym rynku jest problem z efektywnością wydobycia i przetwarzania, dlatego wciąż jest tu ogromny potencjał dla inwestorów.

Philip Mibenge, prezes Polsko-Afrykańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej potwierdził, że Afryka cały czas się rozwija i buduje. – Widzimy, jak wchodzi do Afryki sieć restauracji KFC, sieć sklepów Carrefour, sieć kawiarni Starbucks. Afryka dalej jest więc atrakcyjna. Poza tym uważam, że najlepsze pieniądze zarabia się w trudnych czasach. Obecnie można zauważyć zmianę struktury rozwoju gospodarczego w Afryce. Nie istnieje już tylko „prosty” handel, Afryka przechodzi w okres industralizacji. Obecnie coraz więcej firm produkcyjnych otwiera się w Afryce i uważam, że Polska ma bardzo duże perspektywy jeśli chodzi o współpracę biznesową z krajami afrykańskimi.

– Budujemy nowe miasta w Afryce, działamy w pięciu krajach. Afryka nadal jest bardzo interesująca mimo spowolnienia gospodarczego. Czasem mi szkoda, że nie ma tam wielu polskich firm, bo Polska ma znakomite produkty, które może w Afryce rozpowszechniać – mówił Danny Zabusu Kambo, szef grupy ds. budownictwa i realizacji zadań Rendeavour – Africa’s Urban Developer.

Ibrahim M. Mohamed, sekretarz stanu z Ministerstwa Górnictwa Kenii podkreślił, że Afryka zmienia się. – Nie jest już tym, czym była w przeszłości. Demokracja umacnia się i rządy chcą budować infrastrukturę – mówił.

Budownictwo, infrastruktura i przetwórstwo spożywcze to branże, w których Afryka potrzebuje inwestorów zagranicznych – mówili uczestnicy debaty.

– Kluczowe jest budowanie w Polsce świadomości kulturowej, dyplomatycznej i biznesowej dotyczącej Afryki. Polskie media powinny realizować krótkie programy biznesowe o Afryce – tłumaczył Wojciech Fedko, członek zarządu, Polska Agencja Inwestycji i Handlu SA.

Jerzy Pietrucha, prezes zarządu, Grupa Pietrucha tłumaczył, że inne kraje, jak Chiny czy Włochy współpracują biznesowo z krajami afrykańskimi, więc spowolnienie gospodarcze Afryki nie oznacza, że nie ma tam nowych inwestycji.  – W ostatnich latach widać było ożywienie w kontaktach gospodarczych między Polską a Afryką, ale niektórzy przedsiębiorcy nie nawiązali długofalowych relacji, co spowodowało spadek zainteresowania taką współpracą. Niektóre kraje, np. Etiopia odnotowują wzrosty gospodarcze. Chiny poprzez swoje inwestycje w Afryce wpływają na wzrost gospodarczy Afryki. Chiny są obecne w przemyśle wydobywczym, ale ostatnio również w przemyśle lekkim. Włochy od niedawna realizują projekty w sektorach przemysłu lekkiego i przetwórstwa spożywczego, dlatego nie możemy mówić o zahamowaniu gospodarczym Afryki – tłumaczył Pietrucha.

– Cztery lata temu, na pierwszym forum o Afryce postawiłem tezę, że Afryka jest kontynentem XXI wieku. Obecnie nadal ją podtrzymuję. W ciągu tych czterech lat zaobserwowałem istotne zmiany w Afryce, np. w Tanzanii na prawie każdym straganie mogę dostać paragon fiskalny. Przykłady z dziedziny komunikacji oraz infrastruktury też świadczą o rozwoju Afryki – mówił Robert Zduńczyk, prezes Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia.

– Jako firma FEERUM w Tanzaniii robimy przygotowania do uruchomienia budowy silosów w pięciu miejscach. Jest to poważna inwestycja rządowa. Przedstawiciel rządu pomagał nam w procedurach. Braliśmy pod uwagę pogodę, aspekty techniczne i logistyczne. Wszystko to się "składa" dopiero na miejscu, gdy się pozna partnerów biznesowych – mówił Janusz Musialski, Market Director, Africa region, FEERUM SA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!