XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Fabryka Maszyn Tarnów wznowi produkcję

Fabryka Maszyn Tarnów wznowi produkcję
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Jeden z głównych odbiorców Fabryki Maszyn Tarnów, niemiecka firma GDW Werkzeugmaschinen Herzogenaurach GmbH została nowym właścicielem fabryki. Jej przedstawiciele zapowiedzieli, że zakład wznowi produkcję jeszcze w tym tygodniu.

Tarnowska fabryka 10 sierpnia została zamknięta z dnia na dzień przez poprzedniego właściciela, brytyjską grupę kapitałową 600 Group Plc. Pracownicy dowiedzieli się o tym z kartki, która została wywieszona na bramie zakładu.

Jak poinformował nowy właściciel fabryki w poniedziałkowym komunikacie, "w ciągu następnych miesięcy zostaną przeprowadzone działania restrukturyzacyjne, które umożliwią fabryce powrót do zadawalającej zdolności produkcyjnej".

"Cieszymy się, że zakład będzie mógł wznowić produkcję obrabiarek, co będzie skutkowało utrzymaniem miejsc pracy dla pracowników" - napisano w komunikacie podpisanym przez kierownictwo GDW.

W poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Tarnowie prok. Elżbieta Potoczek-Bara poinformowała PAP, że tarnowska prokuratura wszczęła dochodzenie, w trakcie którego bada, czy doszło do naruszenia praw pracowników Fabryki Maszyn Tarnów.

Powodem wszczęcia dochodzenia jest to, że "na obecnym etapie zachodzi uzasadnione podejrzenie naruszenia praw pracowniczych - tj. nieodprowadzania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne".

Fabryka Maszyn Tarnów wytwarza tokarki i obrabiarki. Powstała w listopadzie 2010 r. w wyniku przekształcenia Zakładu Produkcji Cywilnej - Zakładów Mechanicznych w Tarnowie. Jej poprzednim właścicielem była brytyjska grupa kapitałowa 600 Group Plc.

10 sierpnia właściciel poinformował pracowników fabryki na kartce wywieszonej na bramie, że zakład unieruchomiono z powodu fiaska negocjacji z potencjalnym inwestorem i dlatego, że nie jest już w stanie zapewnić wsparcia finansowego dla FMT. Brytyjski właściciel ocenił, że tarnowska firma jest niewypłacalna i powinna bezzwłocznie złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Według tego oświadczenia tarnowska fabryka miała zostać ponownie otwarta 20 sierpnia. Do tego czasu pracownicy nie byli wpuszczani na jej teren. Przychodzili jednak pod zakład i podpisywali listy obecności. 20 sierpnia sytuacja nie zmieniła się - fabryka nie wznowiła produkcji.

Z pracownikami fabryki spotkali się w sierpniu małopolscy posłowie PiS. Sprawą pracowników zainteresował się także minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz; stanowisko zajęła także Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", domagając się śledztwa w tej sprawie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Fabryka Maszyn Tarnów wznowi produkcję

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!