XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Firmy używają outsourcingu do unikania składek

Firmy używają outsourcingu do unikania składek
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Pracodawcy próbują unikać płacenia składek na ubezpieczenia społeczne od nadgodzin swoich pracowników.

W tym celu stosują tzw. outsourcing pracowniczy. Na czym to polega – tłumaczy Radosław Milczarski z centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Outsourcing pracowniczy jak każdy outsourcing powinien polegać na tym, że firma korzysta z zasobów innej firmy. Outsourcing pracowniczy, który był proponowany w polskich firmach często polegał na tym, że pracownicy przedsiębiorstwa, byli przenoszeni do podmiotu zewnętrznego i stamtąd na podstawie umowy zlecania, zamiast umowy o pracę, podnajmowani byli pierwotnemu pracodawcy. Była to fikcja, bo pracownicy nie zmieniali miejsca pracy, ani szefa – wyjaśnia gość.

Oszczędności niezgodne z prawem

Z kontroli ZUS wynika, że bardzo często taki proceder stosują szpitale, które chcą w ten sposób zaoszczędzić na płaceniu składek na ubezpieczenia społeczne.

- Osoby zarządzające personelem szpitali miały błędne wyobrażenie polegające na tym, że jeżeli formalnie przeniosą pracowników pracujących w  nadgodzinach do innego podmiotu, to odpowiedzialność za wielkość składek będzie pomniejszona. Nie będą musieli ponosić kosztów pełnego oskładkowania, tak jak to jest w przypadku umów o pracę. Jest to nieprawda, po kontroli okazuje się, że dług będzie musiał byś spłacony – przekonuje ekspert.


Niższe emerytury 

Taki proceder pozostaje nie bez wpływu na pracowników. Bo to ich składki na ubezpieczenia społeczne nie są w odpowiedniej wysokości opłacane. Stąd też wątpliwości Pani Barbary.

- Pracuję na etacie w firmie, ostatnio pracodawca zaproponował mi, żebym za nadgodziny dostawała wypłaty z innego przedsiębiorstwa, które zatrudni mnie na umowę zlecenie. Nie wiem, czy to jest zgodne z prawem – pyta Pani Barbara.

Jest to ominięcie prawa – mówi Radosław Milczarski i zaleca pracownikom czujność. - Umowy zlecenia nie są oskładkowane tak jak umowa o pracę. Nasz kapitał, który będzie miał wpływ na wielkość naszej emerytury, będzie mniejszy. Wypełnianie obowiązków na umowę zlecenie, zamiast na umowę o pracę obniża naszą emeryturę – dodaje.

W skrajnych przypadkach może się okazać, że ani pracodawca, który zastosował outsourcing pracowniczy, ani firma zewnętrzna, w ogóle nie odprowadzały za nas składek.

W razie wątpliwości warto skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i zapytać, czy pracodawca zgłosił nas do ubezpieczenia i czy odprowadza należne składki. ​
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy używają outsourcingu do unikania składek

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!