Kryzys gospodarczy powodem blisko 13 tys. samobójstw

Kryzys gospodarczy powodem blisko 13 tys. samobójstw
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Blisko 13 tys. ludzi w 24 krajach UE, Kanadzie i USA odebrało sobie życie na skutek ostatniego kryzysu gospodarczego - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego oraz London School of Hygiene and Tropical Medicine.

Z badania przedstawionego w środę przez BBC wynika, że w Europie do 2007 roku liczba samobójstw stopniowo spadała, jednak po nastaniu kryzysu już w 2009 roku wzrosła o 6,5 proc. i utrzymała się na tym poziomie do 2011 roku. Tylko w badanych krajach UE przekłada się to na blisko 8000 samobójstw, które - jak zakładają badacze - nie zostałyby popełnione przez utrzymaniu tendencji sprzed kryzysu.

Także w Kanadzie liczba osób decydujących się odebrać sobie życie spadała przed 2008 rokiem, lecz znacząco wzrosła wraz z początkiem recesji, przyczyniając się do 240 samobójstw. W Stanach Zjednoczonych liczba samobójstw rosła jeszcze przed kryzysem, ale problemy gospodarcze kraju "przyspieszyły" ten trend, skłaniając 4800 osób do zabicia się.

Jako główne przyczyny samobójstw autorzy raportu wskazują utratę pracy, odebranie domu za niespłacanie hipoteki oraz zadłużenie.

Nie we wszystkich objętych badaniem krajach liczba samobójstw wzrosła - uniknęły tego Szwecja, Finlandia i Austria. Zdaniem naukowców pokazuje to, że także w pozostałych państwach tragedii można było uniknąć.

"To pokazuje, że polityka może mieć tu znaczenie. Kraje (w których nie odnotowano zwiększonej liczby samobójstw) inwestują w programy, które pomagają ludziom wrócić na rynek pracy, m.in. szkolenia, programy doradcze, a nawet subsydiowane przez państwo dodatki do pensji. (...) Jednym z zadaniem rządu jest wspieranie i ochrona najbardziej narażonych grup społecznych. Takie usługi pomagają ludziom, którzy najboleśniej odczuwają skutki kryzysu" - podkreślił jeden z autorów badania Aaron Reeves.

Zdaniem Andy'ego Bella z brytyjskiego Ośrodka Zdrowia Psychicznego "badanie pokazuje to, czego się obawialiśmy: że bezrobocie, niepewność zatrudnienia i wiele innych czynników związanych z recesją jest związanych także ze złym stanem zdrowia psychicznego i liczbą popełnianych samobójstw".

Z kolei Beth Murphy z organizacji charytatywnej Mind przypomina, że "zwolnienie z pracy i inne okoliczności spowodowane recesją mogą wywołać depresję, stany lękowe i myśli samobójcze u każdego, nawet jeśli wcześniej nie miał tego typu problemów".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kryzys gospodarczy powodem blisko 13 tys. samobójstw

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!