Na wzrost dynamiki płac mogła wpłynąć wypłata zaległego deputatu górnikom

Na wzrost dynamiki płac mogła wpłynąć wypłata zaległego deputatu górnikom
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W naszej opinii do wzrostu dynamiki płac przyczynił się głównie wzrost dynamiki wynagrodzeń w górnictwie na skutek wypłaty zaległego deputatu za 2016 r. w JSW - wskazał ekonomista z Pekao Piotr Piękoś, komentując poniedziałkowe dane GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2018 roku wyniosło 4.921,39 zł, co oznacza wzrost rdr o 7,6 proc. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 3,2 proc.

Piękoś podkreślił, że dane GUS nt. dynamiki wynagrodzeń w październiku były istotnie wyżej niż konsensus prognoz, który kształtował się na poziomie 6,7 proc. rdr. "W naszej opinii do wzrostu dynamiki płac przyczynił się głównie wzrost dynamiki wynagrodzeń w górnictwie na skutek wypłaty zaległego deputatu za 2016 r. w JSW. Czynnikiem wspierającym wzrost płac w przetwórstwie był z kolei pozytywny efekt kalendarzowy" - dodał.

Ekonomista ocenił, że utrzymujące się braki kadrowe sprzyjają presji na wzrost płac. Zwrócił jednak uwagę, że w średnim terminie oczekiwane jest lekkie spowolnienie wzrostu wynagrodzeń, co wynikać będzie z hamującego wzrostu gospodarczego i rosnących pozapłacowych kosztów pracy (Pracownicze Plany Kapitałowe).

Piękoś dodał, że w przypadku rocznej dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, to dane były zgodne z oczekiwaniami. "W ujęciu miesięcznym liczba etatów zanotowała wzrost o ok. 2 tys. wobec wzrostu o 5 tys. w październiku przed rokiem, co jest z jednej strony pozytywnym sygnałem po ostatnich dwóch miesiącach spadków, jednakże z drugiej strony wpisuje się w średnioterminowy scenariusz wyhamowywania wzrostu zatrudnienia" - wskazał.

Ekonomista dodał, że poniedziałkowe dane GUS przekładają się na wzrost dynamiki realnego funduszu płac w październiku do 9,0 proc. rdr z 8,1 proc. rdr we wrześniu. Dynamika funduszu płac pozostaje wysoka, potwierdzając utrzymujące się wsparcie ze strony rynku pracy dla siły nabywczej gospodarstw domowych i tym samym krajowej konsumpcji prywatnej - podsumował ekspert.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Na wzrost dynamiki płac mogła wpłynąć wypłata zaległego deputatu górnikom

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!