XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

NIK wygrała przetarg na audyt OECD w Paryżu

NIK wygrała przetarg na audyt OECD w Paryżu
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Najwyższa Izba Kontroli wygrała właśnie przetarg na audyt Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) z siedzibą w Paryżu - poinformował w Sejmie prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiając sprawozdanie o działalności Izby w 2017 r.

  • W 2017 r. NIK przeprowadziła 2196 kontrole obejmujące 1843 podmioty.
  • Izba jest cenionym kontrolerem za granicą i została wybrana audytorem m.in. CERN, Rady Europy i teraz OECD. 
  • W Izbie działa 1600 kontrolerów i pracowników.

- Najwyższa Izba Kontroli właśnie wygrała przetarg na audyt - ocenę OECD - Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w Paryżu - powiedział posłom Kwiatkowski przypominając, że działania NIK cieszą się uznaniem poza granicami Polski.

Odnosił to do negatywnej oceny sejmowej komisji ds. kontroli państwowej. Apelował, by uwagi i oceny polityczne, również co do jego osoby, "które ocenia obiektywnie sąd", oddzielić od oceny codziennej, dobrej pracy wszystkich kontrolerów i pracowników oraz NIK jako całości.

- NIK - jego kadra i metodyka sprawiają, że jesteśmy cenionym kontrolerem za granicą. Jesteśmy wybierani do audytowania takich instytucji jak CERN - Europejska Organizacja Badań Jądrowych, czy Rada Europy - mówił prezes. Przypomniał, że również Polacy pozytywnie oceniają prace Izby - w badaniach społecznych prawie 50 proc. Polaków uważa, że NIK pracuje bardzo dobrze, lub dobrze, a pozytywne oceny w ostatnich latach rosną.

Mówił, że oceniający NIK od wewnątrz na zlecenie Sejmu audytor zewnętrzny badający pracę Izby w okresie od 2014 do 2016 r. wskazywał na gospodarność, celowość wykonywania wydatków, udzielania zamówień publicznych i wykorzystania zasobów Izby. Pozytywnie audytor oceniał też - jako rzetelne - doroczne raporty NIK. Prezes zaznaczył, że pozytywnie oceniana jest również prowadzona na bieżąco współpraca z komisjami sejmowymi i one oceniły prace NIK pozytywnie - bez uwag.

W wystąpieniu sejmowym prosił, by Sejm przyjął sprawozdanie za 2017 r.

Zgodnie z konstytucją Sejm wysłuchuje rocznego sprawozdania z działania Izby, głosuje nad jego przyjęciem, lub odrzuceniem, ale nie rodzi to żadnych skutków formalnych, np. co do dalszej kadencji prezesa.

W 2017 r. NIK przeprowadziła 2196 kontrole obejmujące 1843 podmioty - podał Kwiatkowski cytując obszerne sprawozdanie o działalności Izby w ubiegłym roku. W Izbie działa 1600 kontrolerów i pracowników.

Prezes NIK wybierany jest przez Sejm na sześcioletnią kadencję. Kadencja Kwiatkowskiego kończy się 27 sierpnia 2019 r.

W połowie sierpnia ruszył proces prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego i byłego szefa klubu PSL Jana Burego, oskarżonych o nadużycie władzy przy obsadzaniu stanowisk w NIK w 2013 r. Grozi im do trzech lat więzienia. Trzecim oskarżonym w tej sprawie jest kontroler i b. wicedyrektor rzeszowskiej delegatury NIK Paweł A. Oskarżeni nie przyznają się do winy.

W akcie oskarżenia Kwiatkowskiemu zarzucono cztery przestępstwa nadużycia władzy w związku z postępowaniami konkursowymi na stanowiska dyrektora delegatury NIK w Łodzi, wicedyrektora delegatury w Rzeszowie i wicedyrektora departamentu środowiska Izby, a także podżeganie - w czasie, gdy Kwiatkowski nie był jeszcze prezesem Izby - do nadużycia władzy przez ówczesnego wiceprezesa NIK Mariana Cichosza w związku z konkursem na szefa rzeszowskiej delegatury.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: NIK wygrała przetarg na audyt OECD w Paryżu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!