OPZZ apeluje o wprowadzenie wyższych płac za pracę w niedzielę

OPZZ apeluje o wprowadzenie wyższych płac za pracę w niedzielę
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Rada OPZZ Województwa Mazowieckiego uważa, że nie sprawdza się ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i apeluje do rządu o wprowadzenie wyższych płac za pracę w ten dzień. Proponują, aby stawki były 2,5 raza wyższe niż za pracę w dni powszednie.

  • Zdaniem Rady OPZZ Województwa Mazowieckiego obowiązująca ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę ma mnóstwo wyjątków i dowartościowuje małe sklepy, w których warunki pracy są najgorsze, płace najniższe, a towary najdroższe.
  • Ponadto - według związkowców - rozwiązania przeforsowane przez rząd i NSZZ "Solidarność" dotyczą części tylko jednej branży. "A przecież w niedziele pracują setki tysięcy pracowników gastronomii, transportu, ochrony, energetyki, służby zdrowia czy rozrywki" - wskazuje OPZZ.

"W Polsce, pomimo niskiego poziomu bezrobocia, utrzymują się bardzo niskie wskaźniki aktywności zawodowej i wysoki odsetek niestabilnych, źle opłacanych miejsc pracy. Dlatego naszym zdaniem rząd powinien zadbać przede wszystkim o wyższe płace. Ustawa o handlu w niedzielę nie sprawdza się. Obroty małych sklepów wręcz spadły, a warunki pracy wielu pracowników pogorszyły się, bo są obciążeni dodatkowymi obowiązkami w piątki i soboty. Płace części z nich wręcz spadły, ponieważ najwyższe wynagrodzenia są w dużych placówkach handlowych, które rząd chce osłabić" - czytamy w przesłanym komunikacie.

Związkowcy zwrócili uwagę, że sytuacja pracowników innych branż pracujących w niedzielę wciąż jest bardzo mizerna. "Zdecydowana większość z nich za pracę w niedzielę nie otrzymuje żadnych dodatków. Dlatego raz jeszcze apelujemy o podjęcie pilnych prac nad obligatoryjnym wprowadzeniem wyższych płac za pracę w niedzielę. Nasza Rada proponuje, aby stawki za pracę w niedzielę były 2,5 raza wyższe niż za pracę w dni powszednie. We wszystkich branżach!" - podkreślono.

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę weszła w życie 1 marca tego roku. Przepisy stanowią, że handel jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Przewidziano jednak katalog 32 wyjątków od zakazu. Nie obowiązuje on m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych.

W niedzielę zrobimy także zakupy m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej.

Jeśli chodzi o sklepy działające na zasadzie franczyzy - właściciel może otworzyć w niedzielę placówkę, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek". Taka sama reguła dotyczy pozostałych właścicieli innych sklepów.

Przestrzeganie prawa przez właścicieli sklepów sprawdza Państwowa Inspekcja Pracy. Przyjmuje ona zgłoszenia telefoniczne o łamaniu zakazu oraz przeprowadza kontrole.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: OPZZ apeluje o wprowadzenie wyższych płac za pracę w niedzielę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!