Polska druga w Europie w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

Polska druga w Europie w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polska zajęła drugie miejsce po Czechach w tegorocznym rankingu atrakcyjności inwestycyjnej państw europejskich. Ankietowani zwrócili uwagę na członkostwo w UE, jakość kadr, dostępność poddostawców oraz coraz lepszą infrastrukturę.

  • Przewagi Polski w optyce inwestorów zagranicznych to członkostwo w UE, jakość kadr, dostępność poddostawców oraz coraz lepsza infrastruktura.
  • Firmy zagraniczne podkreślają wprawdzie, że dostępność wykwalifikowanych pracowników w Polsce wyraźnie maleje, jednak 90 proc. inwestorów deklaruje, że ponownie zainwestowałoby w naszym kraju.
  • Członkostwo w UE i kwalifikacje pracowników są czynnikami najlepiej ocenianymi przez firmy zagraniczne działające w Polsce. Na miejscu trzecim znalazła się ocena jakości wykształcenia akademickiego, na czwartym - produktywność i zmotywowanie pracowników.
  • Na WNP.PL można oddać głos na wybranego przez siebie inwestora oceniając, czy zasługuje na tytuł Inwestora Bez Granic 2018. Nagrody dla uhonorowanych inwestorów zostaną wręczone podczas uroczystej gali w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Ankietę Koniunkturalną Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej przeprowadzono we współpracy z 13 izbami bilateralnymi w Polsce. W badaniu wzięło udział 300 firm zagranicznych działających w Polsce oraz 1,4 tys. inwestorów z innych krajów Europy.

- Przewagi Polski w optyce inwestorów zagranicznych to członkostwo w UE, jakość kadr, dostępność poddostawców oraz coraz lepsza infrastruktura - wskazali autorzy przeprowadzonej po raz 13. ankiety. 

Firmy zagraniczne podkreślają wprawdzie, że dostępność wykwalifikowanych pracowników w Polsce wyraźnie maleje, jednak 90 proc. inwestorów deklaruje, że ponownie zainwestowałoby w naszym kraju. - To wynik wysoki, choć o 5,5 pkt. proc. gorszy niż w ubiegłym roku - zaznaczono.

Podobnie jak w zeszłym roku, członkostwo w UE i kwalifikacje pracowników są czynnikami najlepiej ocenianymi przez firmy zagraniczne działające w Polsce. Na miejscu trzecim znalazła się ocena jakości wykształcenia akademickiego, na czwartym - produktywność i zmotywowanie pracowników. Do przewag inwestycyjnych Polski inwestorzy zaliczają także, jak wskazano, jakość i dostępność poddostawców oraz jakość infrastruktury.

Firmy wyraźnie jednak sygnalizują mniejszą dostępność wykwalifikowanych pracowników (spadek o pięć oczek w rankingu czynników atrakcyjności) i presję na koszty wynagrodzeń. W porównaniu z ubiegłym rokiem poprawiła się natomiast ocena dla systemu kształcenia zawodowego w Polsce (awans o sześć pozycji) i elastyczności czasu pracy (awans o cztery pozycje).

Zdecydowana większość przedsiębiorców biorących udział w ankiecie koniunkturalnej 2018 pozytywnie oceniła obecny stan polskiej gospodarki. Połowa (50 proc.) wybrała "ocenę zadowalającą", a kolejne 46,4 proc. - "dobrą".

Według badania, ankietowani przedsiębiorcy optymistycznie oceniają sytuację własnych firm. 64,3 proc. mówi, że jest ona dobra, 32,5 proc. ocenia ją jako zadowalającą. Ponad połowa respondentów (56,6 proc.) przewiduje przy tym, że sytuacja firmy polepszy się w bieżącym roku. "46,7 proc. ankietowanych firm przewiduje wzrost obrotów, 45,4 proc. - wzrost zatrudnienia, a 36,7 proc. wzrost nakładów inwestycyjnych w 2018 r." - podkreślono.

Dla 300 firm zagranicznych działających w Polsce i ankietowanych w badaniu, Polska jest liderem atrakcyjności inwestycyjnej regionu Europy Środkowo-Wschodniej. "Według zagregowanej oceny 1,7 tys. przedsiębiorców z 20 państw europejskich, które wzięły udział w tegorocznym badaniu, Polska jest na miejscu drugim, za Czechami" - podkreślili autorzy badania. Taki sam układ miejsc utrzymuje się od 2016 r. Na trzecie miejsce rankingu awansowała Estonia (z czwartej pozycji w ub.r.), wyprzedzając Słowację (miejsce trzecie w ub.r.).

Badanie, w którym respondenci ocenili kraje europejskie, w tym Polskę, przez pryzmat 21 czynników atrakcyjności inwestycyjnej, przeprowadziła w lutym i marcu 2018 r. Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa we współpracy z 13 innymi izbami bilateralnymi w Polsce, zrzeszonymi w International Group of Chambers of Commerce (IGCC): amerykańską, austriacką, belgijską, brytyjską, francuską, hiszpańską, irlandzką, kanadyjską, niderlandzką, portugalską, skandynawską, szwajcarską i włoską. W próbie polskiej, liczącej 300 firm, 198 inwestorów zagranicznych pochodziło z Niemiec; 20 - z USA; po 14 inwestorów - z Francji i Szwajcarii, 7 - z Austrii, 5 - ze Szwecji, 4 - z Hiszpanii. Pozostałą część respondentów stanowili in. operujący w Polsce inwestorzy z: Kanady, Finlandii, Danii, Włoch, Holandii, Norwegii, Irlandii, Portugalii.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska druga w Europie w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!