XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska Strefa Inwestycji przyniesie fundamentalne zmiany

Polska Strefa Inwestycji przyniesie fundamentalne zmiany
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Specjalne Strefy Ekonomiczne zdecydowanie zdały egzamin i przyniosły olbrzymie efekty. Powstało dzięki nim ponad 220 tysięcy nowych miejsc pracy, a firmy zainwestowały ponad 110 mld zł - podkreślił w rozmowie z portalem wnp.pl Paweł Tynel, partner w firmie doradczej EY. Planowane stworzenie Polskiej Strefy Inwestycji może te efekty zwielokrotnić.

  • Głównym celem stref ekonomicznych przestaje być walka z bezrobociem, gdyż ono obecnie nie jest problemem dla polskiej gospodarki.
  • Samorządy już wykazują ogromne zainteresowanie planami rządu. Każdy z nich będzie mógł zaoferować inwestorowi wsparcie w postaci zachęty podatkowej na swoim terenie.
  • Będą nowe wymogi jakościowe, dotyczące otrzymania zwolnienia podatkowego. Będą one dotyczyły m.in. innowacyjności, współpracy szkołami i uczelniami, a także możliwości rozwoju dla samych pracowników.
  • O wszystkich tych kwestiach mowa będzie w trakcie sesji "Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną?", która odbędzie się w ramach X edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak podkreślił Paweł Tynel, który w EY pełni również rolę lidera grupy zarządzania innowacjami, zadaniem SSE jest nie tylko pozyskiwanie inwestorów. Są one też swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy administracją a biznesem.

- W SSE lokowano wszelkiego typu inwestycje. Oczywiście wiele nich to tzw. montownie i prostsza działalność produkcyjna, ale też udało się przyciągać wiele innowacyjnych i nowoczesnych biznesów, gdzie człowiek nie jest tylko dodatkiem do maszyny - powiedział Tynel.
Zaznaczył, że czasem to "montownia" jest zalążkiem biznesu o dużej wartości dodanej. Także lokowane w strefach centra usług wspólnych wnoszą sporo wartości dodanej.

- Wiele z największych przedsięwzięć przemysłowych w Polsce było lokowanych w strefach, gdyż - nie ma co ukrywać - inwestorzy kierowali się efektywnością ekonomiczną, która mogli uzyskać dzięki ulgom podatkowym, a te w konkurencji z innymi krajami zapewniają właśnie strefy - przyznał Tynel.

Uwolniony potencjał

Lokalizacje SSE są bardzo rozproszone. Założeniem poszczególnych stref i podstref było to, aby wesprzeć obszary zmagające się z bezrobociem strukturalnym i transformacją gospodarczą. Miały być remedium na problemy w tych miejscach.

- Z drugiej strony widzieliśmy zjawisko, że inwestorzy mieli preferowane lokalizacje, które były dla nich najkorzystniejsze pod względem logistycznym czy związanym z dostępną kadrą. Projekt "Polskiej Strefy Inwestycji" uwalnia potencjał całego kraju pod tym względem - wyjaśnił.

Jak wskazał Tynel, samorządy już wykazują ogromne zainteresowanie planami rządu. Każdy z nich będzie mógł zaoferować inwestorowi wsparcie w postaci zachęty podatkowej na swoim terenie.

Będzie ono zróżnicowane w zależności od atrakcyjności danego terenu. Różnica w przyznanym zwolnieniu z podatków wyniesie do pięciu lat. Im bardziej będzie atrakcyjne dane miejsce, z mniejszą stopą bezrobocia, tym krótszy będzie okres zwolnienia.

Tynel ocenił, że dzięki temu biznes może zacząć dostrzegać i postrzegać pewne lokalizacje jako co najmniej warte rozważenia lub nawet bardziej atrakcyjne.

- Polska Strefa Inwestycji to fundamentalna zmiana w polityce wspierania inwestycji. Uwolniony zostanie potencjał wszystkich terenów w Polsce, ale jednocześnie kryterium zwolnienia podatkowego nie będzie tylko deklaracja dotycząca wartości inwestycji oraz liczby stworzonych miejsc pracy - powiedział Tynel.
Wyjaśnił, że będą wymogi jakościowe, dotyczące m.in. innowacyjności, współpracy ze szkołami i uczelniami, a także możliwości rozwoju dla samych pracowników.

Głównym celem stref ekonomicznych przestaje być walka z bezrobociem, gdyż ono obecnie nie jest problemem dla polskiej gospodarki.

Walka o potentatów

- Polska Strefa Inwestycji ma być jednym z bodźców do podnoszenia poziomu gospodarki oraz uwolnienia kapitału prywatnego. To rozwiązanie da szansę na rozwój zarówno potentatom, jak małym przedsiębiorstwom - stwierdził Tynel.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że potentatów przyciąga się do stref ekonomicznych również dlatego, że wokół siebie wytwarzają oni duży popyt na różnego rodzaju usługi i produkty.

W ten sposób tworzą oni możliwość rozwoju innym przedsiębiorstwom. O pozyskiwanie inwestycji od potentatów obecnie rywalizuje się w skali nie tylko regionalnej, ale i globalnej.

Paweł Tynel podkreślił, że 10-letnie zwolnienia podatkowe dla inwestorów działają w innych państwach regionu - w Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Polska nie wyróżnia się szczególnie pod tym względem.
Dlatego wyzwaniem dla projektu Polskiej Strefy Inwestycji jest wyzwolenie potencjału dotychczas niezagospodarowanych lokalizacji, a także usprawnienie procesów administracyjnych.

Nie tylko tani

Przed laty atutem polskiej gospodarki była tania siła robocza. Daliśmy się jednak też poznać jako bardzo sumienni i dobrzy pracownicy.

- Polacy zarabiają coraz więcej, co bardzo cieszy. Mimo tego, że polscy pracownicy są coraz drożsi, to większe obawy od wysokości płac wzbudza brak pracowników. Z tym obecnie są związane główne obawy przedsiębiorców - stwierdził Tynel.

Z opinii, które spływają do EY, wynika, że biznes pozytywnie ocenia projekt "Polskiej Strefy Inwestycji". Diabeł jednak zawsze tkwi w szczegółach.

- Kluczowe będą kryteria wejścia. Wiele firm obawia się, że w wielu lokalizacjach, gdzie stopa bezrobocia jest niska, wymagany pułap inwestycji na poziomie 60-80 mln zł będzie zbyt wysoki - powiedział Tynel.

Dodał, że istotne będą też szczegółowe kryteria przyznawania ulg oraz termin rozpatrywania wniosków - ważne, żeby nie był to całościowo okres dłuższy niż 2-3 miesiące.

- Ponadto inwestorzy są zainteresowani, jak w ramach Polskiej Strefy Inwestycji będą funkcjonować biznesy ulokowane dotychczas w SSE. Założenie jest takie, że dla nich wprowadzenie Polskiej Strefy Inwestycji będzie neutralne - podsumował.

Paweł Tynel będzie moderatorem panelu dyskusyjnego "Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną?", który zaplanowano na pierwszy dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego - na 14 maja o godz. 17. Jego tematyka będzie dotyczyła podsumowania dotychczasowej działalności SSE, a także planów dotyczących nowego systemu wsparcia inwestycji.

W dyskusji udział zapowiedzieli (kolejność alfabetyczna): Marcin Chludziński, prezes zarządu, Agencja Rozwoju Przemysłu; Iwona Chojnowska-Haponik, dyrektor, Departament Inwestycji Zagranicznych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu; Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii;  Janusz Michałek, prezes, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna; Jan Pamuła, prezes, MARR; Konrad Pokutycki, prezes, BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego oraz Cezary Przygodzki, partner, Dentons.

Zobacz więcej na temat X edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Strefa Inwestycji przyniesie fundamentalne zmiany

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!