XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska Wschodnia przyciąga inwestorów. To widać

Polska Wschodnia przyciąga inwestorów. To widać
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Polska Agencja Inwestycji i Handlu dostrzega wzrost zainteresowania wśród inwestorów Polską Wschodnią. Widać to przede wszystkim po liczbie zapytań od firm o tereny inwestycyjne w tym regionie kraju - mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH ds. inwestycji.

Na to zainteresowanie wpływ ma przede wszystkim znacząca poprawa przygotowania terenów inwestycyjnych pod kątem prowadzenia przyszłej działalności gospodarczej, co PAIH odnotowuje przy każdej edycji konkursu Grunt na Medal (ostatnia w 2016 roku).

- Inwestorzy chwalą również wysoki poziom zaangażowania władz lokalnych, ich profesjonalizm i gościnność - stwierdza Krzysztof Senger. - Pod tym względem oferty z Polski Wschodniej niczym nie ustępują ofertom z lokalizacji uznawanych za najbardziej pożądane przez biznes.

Według niego, PAIH może też te zmiany oceniać z perspektywy minionych lat. Łatwiej więc też dostrzec, jak zmieniło się również nastawienie inwestorów zagranicznych do Polski Wschodniej.

W opinii wiceprezesa Sengera, dawniej wielu inwestorów, którzy zaczynali działalność w Polsce, rzadko kierowało wzrok na polską „ścianę wschodnią”, wybierając od razu miejsca bliższe zachodniej granicy. - Dziś widzimy, że inwestorzy coraz częściej myślą o działalności w tym makroregionie, zwłaszcza w przypadku reinwestowania wypracowanego kapitału w innym miejscu Polski - podkreśla.


Co interesuje inwestorów?


W ciągu dekady ewoluuje też profil inwestycji, które są realizowane przez inwestorów w Polsce Wschodniej.

PAIH odnotowuje coraz więcej inwestycji w przemysłach wysokiej technologii. Coraz mocniej też reprezentowany jest tam segment usług nowoczesnych, w tym projekty badawczo - rozwojowe dla przemysłu.

W przypadku Podkarpacia, katalizatorem nowych inwestycji było bez wątpienia pojawienie się klastra Dolina Lotnicza, który przyciąga do regionu kolejne zaawansowane technologicznie projekty.

Jego przykład, czy rozwój sektora motoryzacyjnego na Podkarpaciu pokazuje, jak fundamentalne znaczenia dla inwestycji w tej części kraju ma infrastruktura drogowa, a zwłaszcza rozbudowa autostrady A4.

Nieprzypadkowo, kiedy powstawał ten komunikacyjny krwioobieg regionu, weszły do niego takie firmy, jak:

  • Borg Warner (USA) - polski oddział koncernu produkuje komponenty oraz systemy zaawansowanych technologii dla układów napędowych i przeniesienia napędu w pojazdach samochodowych;
  • Safran (dawna Hispano Suiza) - jest częścią międzynarodowej Grupy Safran, skupiającej wiodące firmy przemysłu lotniczego i kosmicznego; specjalizuje się ona w produkcji kompletnych przekładni do samolotów Boeing 737 i Airbus A320);
  • MTU Aero Engines (niemiecki producent silników lotniczych) - polski oddział projektuje i wytwarza łopatki kierownicze i wirujące do turbin niskiego ciśnienia, dyski i pierścienie wirujące do silników lotniczych oraz montuje turbiny niskiego ciśnienia i naprawia części silników lotniczych;
  • Aero Gearbox International - spółka joint venture Rolls-Royce i Safran Transmission Systems zajmująca się projektowaniem, opracowaniem, produkcją oraz obsługą dodatkowych układów przeniesienia napędu dla wszystkich turbogazowych silników, które będą w przyszłości produkowane przez Rolls-Royce’a dla lotnictwa cywilnego;
  • Hutchinson Technology (USA) - specjalizuje się w projektowaniu i produkcji precyzyjnych technologii dla sektora IT).

- Widzimy też, że inwestorzy z dużym entuzjazmem czekają na realizację projektu Via Carpatia - podkreśla wiceprezes Senger. - Mamy z ich strony deklarację o gotowości do realizacji nowych projektów, jak tylko ten szlak transportowy zacznie działać.

A to z kolei oznacza, że atrakcyjność Polski Wschodniej będzie rosła.

Oferty


Według opinii PAIH, rośnie popularność Polski Wschodniej wśród inwestorów obsługiwanych przez tę agencję. Opinię tę przedstawia na podstawie danych.

PAIH prowadzi bowiem bazę terenów inwestycyjnych w Polsce. Obecnie znajduje się w niej 356 terenów typu greenfield (budowa od podstaw) oraz 48 ofert brownfield (przejęcie firmy, rozbudowa) z pięciu województw Polski Wschodniej.

Na większe zainteresowanie lokalizacjami w tamtych województwach wskazuje to, że w 2015 roku inwestorzy pytali bardziej szczegółowo w PAIH o 26 przedstawione im projekty lokalizacji (spośród 157), podczas gdy w 2016 roku - już o 46 (spośród 285). Formalnie, oznacza to wzrost zapytań o prawie 77 proc.

W efekcie, także PAIH zwiększa liczbę proponowanych lokalizacji do realizacji projektów inwestycyjnych, które mają być prowadzone w Polsce Wschodniej (typu greenfield i brownfiel) - tu nastąpił wzrost o blisko 82 proc. w porównaniach r/r.


Ponadprzeciętny wzrost przemysłu


Te efekty inwestycji zagranicznych przekładają się w dużej mierze na dynamiczny rozwój przemysłu w makroregionie Polski Wschodniej.

Z danych GUS wynika, że pierwszej połowie br. najsilniej wzrosła produkcja sprzedana przemysłu w trzech województwach Polski Wschodniej: w świętokrzyskim (o 13,7 proc.), podlaskim (o 12,3 proc.) i lubelskim (o 9,6 proc.).

Średnia dla kraju wyniosła w tym czasie 5,7 proc., w porównaniu z I półroczem 2016 r.

Ponadprzeciętną dynamikę zanotowały także przemysły w pozostałych dwóch województwach Polski Wschodniej. W woj. podkarpackim i warmińsko-mazurskim rósł odpowiednio o 7,8 i 6,6 proc.

Dodajmy, że ten makroregion nadal nie jest jednak silnie zindustrializowany. Ma on jedynie ok. 12 proc. udział w łącznej produkcji polskiego przemysłu.

Co tam się wytwarza?


Świętokrzyskie to przede wszystkim sektor spożywczy, materiałów budowlanych, metalurgiczny, i maszynowy.

Podlaskie ma silnie rozwinięty przemysł rolno-spożywczy (przede wszystkim przetwórstwo mleka, tytoniu oraz produkcja wódki i piwa), ale także maszyn rolniczych, przemysł tekstylny oraz drzewny.

Lubelskie - to też przemysł spożywczy (przede wszystkim cukrowniczy, mleczarski, mięsny, piwowarski, młynarski, tytoniowy, spirytusowy, zielarski oraz owocowo-warzywny). A ponadto przemysł chemiczny, wydobywczy i materiałów budowlanych.

Na Podkarpaciu dominuje przemysł lotniczy, spożywczy, a także materiałów budowlanych oraz drzewny.

Warmię i Mazury cechuje przetwórstwo rolno-spożywcze, produkcja maszyn do obróbki plastycznej metali, produkcja wyrobów gumowych (opony) oraz mebli i wyrobów stolarskich.

* * *

Więcej o sprawach Polski Wschodniej będzie się można dowiedzieć na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku, który zaplanowano na 27-28 września 2017 r. Szczegóły: www.wschodnikongres.eu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska Wschodnia przyciąga inwestorów. To widać

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!