XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Polska z Turcją chcą podwoić obroty handlowe. Celem 10 mld euro rocznie

Polska z Turcją chcą podwoić obroty handlowe. Celem 10 mld euro rocznie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Gospodarki Turcji i Polski mają potencjał, by podwoić wzajemne obroty handlowe do poziomu rzędu 10 mld euro rocznie - zgodnie mówili prezydenci Recep Tayyip Erdogan i Andrzej Duda, otwierając wspólnie polsko-tureckie forum biznesu we wtorek w Warszawie.

  • Wartość eksportu z Polski do Turcji podwoiła się w ciągu dekady. Wartość obrotów handlowych między Polską a Turcją w latach 2002-2011 wzrosła sześciokrotnie.
  • Prezydenci obu krajów szacują potencjał wzajemnych obrotów na co najmniej 10 mld euro rocznie.
  • Polsce zależy też na tym, by turecki biznes, inwestujący na rynkach trzecich, jak choćby w Iranie, wybierał polskich partnerów. 

Andrzej Duda przypomniał, że wzajemna wymiana handlowa od lat wykazuje stałą dynamikę wzrostu, a w 2016 r. obroty wyniosły 5,6 mld euro, z czego na eksport i import przypadło po 2,8 mld euro.

- Wymiana jest zatem bardzo wyrównana, co świadczy o dobrym, wzajemnym rozpoznaniu rynków. W strukturze dominują wyroby przemysłu metalurgicznego i elektromaszynowego - ocenił Duda.

- Potencjał wzajemnych obrotów, co podkreślaliśmy dzisiaj z panem prezydentem wielokrotnie, jest jednak znacznie wyższy, rzędu, jak szacujemy, co najmniej 10 mld euro rocznie - dodał. Zdaniem Erdogana cel ten mógłby zostać osiągnięty już w ciągu dwóch lat. - Polska i Turcja zasługują na taki wzrost, bo mamy po temu potencjał - wskazał prezydent Turcji.

Jak mówił Erdogan, oba kraje nie powinny tracić czasu i jak najszybciej podwoić wzajemny handel, "żebyśmy mogli wyznaczyć jeszcze wyższe cele".

- Nie wykorzystujemy rzeczywistego potencjału, a powinniśmy - podkreślał Erdogan. W jego ocenie kluczowymi dziedzinami rozwoju dla obydwu krajów są przemysł samochodowy, budownictwo, finanse, turystyka zdrowotna, zagospodarowanie odpadów, logistyka, środowisko.

- To są obszary, które powinny być priorytetowymi - mówił prezydent Turcji.

Według Andrzeja Dudy zależy nam na znaczącym zwiększeniu tureckiego zaangażowania inwestycyjnego w Polsce.

- Polska jest dobrym partnerem ze względu na swój duży rynek wewnętrzny, realizowane wielkie inwestycje w infrastrukturze drogowej, a także dobrze rozwinięty i dobrze działający rynek kapitałowy, który oparł się kryzysom - podkreślił Duda.

Jak mówił, Polsce zależy też na tym, by turecki biznes, inwestujący na rynkach trzecich, jak choćby w Iranie, wybierał polskich partnerów.

- Tureckie podmioty mają doskonałe kontakty na tych rynkach i dają gwarancje wypłacalności za zrealizowane kontrakty. Dobre kontakty Turcji w krajach Kaukazu i Azji Centralnej są szansą dla polskich firm. Kluczowym obszarem, gdzie polskie firmy mogłyby zaoferować swoje usługi, jest sektor energetyczny - ocenił polski prezydent.

Zaznaczył, że Turcja i wiele krajów regionu rozbudowuje i modernizuje energetykę konwencjonalną, a polskie firmy mają doświadczenie i bardzo dobre referencje w tym sektorze. Szereg polskich firm może współpracować z tureckimi w zakresie rewitalizacji bloków energetycznych, projektowania i budowy nowych bloków węglowych, gazowych oraz rozwoju energetyki odnawialnej - mówił Andrzej Duda.

Według PAIH wartość eksportu z Polski do Turcji podwoiła się w ciągu dekady. Wartość obrotów handlowych między Polską a Turcją w latach 2002-2011 wzrosła sześciokrotnie. Obroty sukcesywnie rosną: w roku 2016 (+4 proc. r/r), a w 1 półroczu 2017 r. (+6 proc. r/r). Najszybciej rozwija się handel produktami pochodzenia roślinnego (np. celuloza), chemiczny, elektronika.

Jak wskazał obecny na forum wiceminister rozwoju Witold Słowik "w roku ubiegłym nasze obroty handlowe wyniosły 5,6 mld euro".

- Nasz bilans wzajemnych relacji handlowych jest bardzo prawidłowy. Praktycznie tyle samo eksportujemy i importujemy - powiedział. Jak wynika z danych PAIH, wartość polskiego eksportu do Turcji w pierwszych ośmiu miesiącach 2017 r. wyniosła 1844,0 mld euro, zaś importu - 2018,2 mld euro. Dla porównania w 2016 r. eksport wyniósł 2816,3 mld euro, a import - 2811,9 mld euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polska z Turcją chcą podwoić obroty handlowe. Celem 10 mld euro rocznie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!