Polskie firmy mają wciąż anachroniczną strukturę

Polskie firmy mają wciąż anachroniczną strukturę
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W spółkach Skarbu Państwa i w administracji poziom hierarchiczności i folwarczności jest na tyle duży, że wymaga przemian w zasadzie wszędzie - twierdzi psycholog Jacek Santorski.

Doradza pan top menedżerom. Jakie błędy najczęściej popełniają w rozumieniu swojej roli w firmie?

Jacek Santorski, współwłaściciel firmy Values, w której powstał program Akademii Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej: Najczęściej nieporozumienia pojawiają się wtedy, kiedy top menedżer nie rozumie, że dzisiaj jego funkcja kierownicza nieodłącznie wiąże się z rolą przywódcy. W tradycyjnych podręcznikach zarządzania mówiło się o przywództwie i zarządzaniu, o tym, że management to nauka, a przywództwo to sztuka.

W tej chwili, w warunkach turbulencji gospodarczych i transformacji firm, przechodzenia od bycia nastolatkiem biznesowym do poważnych innowacyjnych organizacji, trzeba, żeby ludzie, którzy stoją na czele organizacji, czy zespoły sterujące i zarządzające byli menedżerami i przywódcami jednocześnie.

Jakich talentów brakuje polskim top menedżerom?

- Jeśli talent definiujemy jako coś pożądanego, to na te czasy najbardziej potrzebne są elastyczność, łączenie przeciwieństw i otwartość umysłu. Żeby umieć łączyć odwagę decyzji z rozsądnym przewidywaniem faktów i konsekwencji. Ciągle deficytowa i ciągle pożądana jest wszechstronność w równoważeniu swoich kompetencji.

Użył pan kiedyś określenia, że polscy przedsiębiorcy prowadzą swoje firmy na zasadzie XVI-wiecznych folwarków. Skąd taka surowa ocena?

- Nie jest to surowa ocena, lecz raczej wynik badań naukowych prof. Janusza Hryniewicza z Uniwersytetu Warszawskiego. Wynika z nich, że ponad 80 proc. polskich firm do niedawna miało strukturę hierarchiczną, autorytarną, decyzje podejmowane były jednoosobowo albo w mikrosztabach, a komunikacja szła bardziej w dół, niż była oparta na sprzężeniu zwrotnym.

Kiedy sytuacja zaczęła się zmieniać?

- Zmienia się właśnie teraz. Dopóki celem firmy jest prosta powtarzalna produkcja, konkurowanie ilością i ceną, a nie innowacyjnością i relacjami - biznesowy folwark może się sprawdzać. Można sobie wyobrazić, że nawet duży bank jest wciąż oparty na zasadzie prostej konstrukcji hierarchicznej, podczas gdy inny przechodzi transformację. Jeden i drugi działa, ale to działanie zależy od tego, czym chce się wyróżniać na rynku.

Bardziej wymagająca transformacji jest sytuacja w wielu spółkach Skarbu Państwa, gdzie jest wysoki poziom zhierarchizowania, biurokratyzacji i konformizmu pracowników, którzy uciekali przed braniem na siebie odpowiedzialności za podejmowane decyzje i nie angażowali się w cele o charakterze biznesowym.

Jeśli chodzi o biznes prywatny mamy raczej dywersyfikację modeli. Nie chodzi też o to, żeby zastąpić stare modele nowymi, ale o to, żeby połączyć to, co stare, z tym, co nowe. To jest istotą wszechstronnego przywództwa.

W spółkach Skarbu Państwa i w administracji poziom hierarchiczności i folwarczności jest na tyle duży, że wymaga przemian w zasadzie wszędzie. Przykładem firmy, która od początku zarządzana jest w sposób transformacyjny, a nie hierarchiczny jest Play, który w brawurowy sposób zdobył 17 proc. rynku.

Cała rozmowa z Jackiem Santorskim w serwisie www.pulsHR.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!