Polskie firmy rodzinne ruszają na podbój zagranicznych rynków

Polskie firmy rodzinne ruszają na podbój zagranicznych rynków
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu pięciu lat 65 proc. polskich firm rodzinnych planuje zdobyć nowe zagraniczne rynki – wynika z zaprezentowanego w środę raportu "Badanie firm rodzinnych 2016" firmy doradczej PwC i Instytutu Biznesu Rodzinnego.

"Z roku na rok przybywa przedsiębiorców, którzy swoje strategie budują już nie tylko w oparciu o krajowy rynek, ale planują lub już z sukcesami prowadzą ekspansję zagraniczną. Kolejne lata będą z pewnością czasem na umacnianie pozycji w Polsce i zdobywanie kolejnych, nawet tych odległych rynków" - ocenił w środę na konferencji prasowej Piotr Wyszogrodzki, partner w PwC.

"Już teraz 68 proc. firm rodzinnych działa także na rynkach poza Polską, a w ciągu pięciu lat 65 proc. zamierza zdobyć kolejne" - zaznaczono w raporcie.

Jak wskazano w raporcie, 85 proc. polskich firm rodzinnych uczestniczących w badaniu osiągnęło w 2015 r. wzrost sprzedaży, co jest znacznie lepszym wynikiem od globalnej średniej ocenianej na 64 proc.

Według 68 proc. respondentów w kolejnych pięciu latach ich firmy będą się rozwijać stabilnie, a 29 proc. badanych liczy na bardzo szybki ich wzrost.

Jednym z największych wyzwań dla polskich firm rodzinnych jest, jak wskazuje raport, rekrutowanie nowych pracowników i utrzymywanie najbardziej doświadczonych - wskazało na to 61 proc. respondentów. Jednocześnie 44 proc. respondentów uznało, że "firmom rodzinnym jest trudniej pozyskać oraz utrzymać najbardziej utalentowanych pracowników, niż innym firmom działającym na rynku".

Innym wyzwaniem jest sukcesja. Jak wynika z raportu, w ciągu najbliższych pięciu lat aż 72 proc. firm rodzinnych w Polsce zostanie przekazanych następnemu pokoleniu (w porównaniu z 39 proc. globalnie). Tymczasem, jak oceniają autorzy raportu, wielu polskim firmom rodzinnym brakuje dobrze opracowanego planu sukcesji - istnieje on zaledwie w 9 proc. przebadanych firm (15 proc. globalnie). "Tylko 6 proc. respondentów z naszego kraju (wobec 34 proc. globalnie) zamierza przekazać kontrolę nad firmą profesjonalnym menedżerom. O sprzedaży firm myśli jedynie 9 proc. ankietowanych z Polski (17 proc. globalnie)" - poinformowano.

"Członkowie rodziny biznesowej, myślącej o długowieczności powinni znać odpowiedzi na pytania: w jaki sposób i kiedy wybrać następnego prezesa firmy, jak będziemy go oceniać, jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe starszemu pokoleniu. Wspólne szukanie odpowiedzi na te pytania nie tylko konkretyzuje pogląd rodziny biznesowej na dany temat, ale też ułatwia podejmowanie decyzji w przyszłości i umacnia więzi osób zaangażowanych w proces" - mówiła dr Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego.

Z badania wynika też, że 62 proc. ankietowanych w Polsce (45 proc. globalnie) uznało, że ich przedsiębiorstwa są dobrze przygotowane do odparcia zagrożeń związanych z cyberatakami. Zbliżony odsetek respondentów zadeklarował, że ich strategia odpowiada na wyzwania transformacji cyfrowej.

Zdaniem uczestników badania PwC i IBR najważniejszym zadaniem dla polskich firm rodzinnych na najbliższy rok będzie rozwój nowych produktów.

Badanie firm rodzinnych PwC prowadzi co dwa lata. Tegoroczne objęło 2802 osoby z 50 krajów, w tym 34 respondentów z Polski. Wszystkie ankietowane firmy miały przychody powyżej 10 mln dol. Polska wersja raportu powstała we współpracy z Instytutem Biznesu Rodzinnego - think tankiem zajmującym się pozyskiwaniem i upowszechnianiem wiedzy o firmach rodzinnych w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polskie firmy rodzinne ruszają na podbój zagranicznych rynków

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!