Przedsiębiorcze kobiety mogą starać się o dodatkowe wsparcie

Przedsiębiorcze kobiety mogą starać się o dodatkowe wsparcie
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Już nie tylko na terenach o najniższym bezrobociu przedsiębiorcze kobiety mogą liczyć na wsparcie. Chodzi o niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pożyczkowego. Fundusz finansowany jest z budżetu państwa przez Ministerstwo Gospodarki, a dystrybuowany przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.


Od kwietnia tego roku środki z funduszu dostępne były tylko dla kobiet chcących założyć lub rozwijać firmę w wybranych regionach Polski. Pożyczki udzielane były w powiatach, gdzie bezrobocie wśród kobiet było największe. Jednak teraz zasięg geograficzny wsparcia został rozszerzony na teren całej Polski - i to bardzo dobre rozwiązanie tłumaczy Monika Zaręba z Pracodawców RP.

- W tym momencie możliwość skorzystania z pożyczki została rozszerzona na teren całego kraju. Warunkiem jest jednak to aby ta działalność gospodarcza była prowadzona na terenie Polski. Istnieją też pewne ograniczenia dotyczące prowadzenia tej działalności, wszystko jest opisane w regulaminie tej pożyczki. Wszystkie szczegóły wsparcia można znaleźć na stronach PARP - tłumaczy Zaręba.

Można dostać nawet 40 tys. pożyczki

Kobiety, które prowadzą lub zamierzają podjąć w Polsce działalność gospodarczą w Polsce mogą pożyczyć od 20 tys. zł do 40 tys. zł. Pożyczka z projektu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przewidziana jest na 5 lat. Jednak wykorzystanie środków musi nastąpić w ciągu jednego roku od daty otrzymania pieniędzy. Oprocentowanie pożyczki dla kobiet jest stałe i wynosi 2 proc. w stosunku rocznym. Przedsiębiorcza kobieta będzie mogła uzyskać pożyczkę tylko raz w okresie realizacji projektu.

Wsparcie może być przeznaczone na pokrycie wydatków, niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wydatki jak informuje resort gospodarki na swoich stronach mogą być związane z nabyciem albo wytworzeniem środków trwałych (z wyłączeniem nieruchomości), zakupem usług (z wyłączeniem usług doradczych), zakupem wartości niematerialnych i prawnych, adaptacją obiektów biurowych, produkcyjnych, usługowych lub handlowych, zakupem materiałów i wyposażaniem oraz ustanowieniem lub utrzymaniem zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy pożyczki.

Kobiety potrzebują wsparcia

- Pomysł rozszerzenia wsparcia finansowego kobietom w zakładaniu własnych biznesów jest bardzo dobry i potrzebny. Kobiety trudno podejmują decyzje o zmianie pracy, głównie ze względu na potrzebę stabilizacji, macierzyństwo - tłumaczy Monika Zaręba z Pracodawców RP.

- Chociaż jak spojrzymy na wskaźniki zatrudnienia to pomiędzy kobietami, a mężczyznami istnieje różnica w postaci 15 punktów procentowych. To jest ogromna różnica. Oczywiście mamy świadomość, że jest to związane z macierzyństwem natomiast te różnice są zbyt głębokie i skala tej różnicy jest niczym nie usprawiedliwiona - mówi Zaręba. Na szczęście współczesna młoda kobieta jest dużo bardziej pewna siebie i dużo bardziej otwarte na nowe wyzwania.

A to, że Polski są przedsiębiorcze - potwierdzają to różnego rodzaju badania. Między innymi te przeprowadzone dla Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Kobiety w Polsce to ponad 50 procent ogółu społeczeństwa, a także ponad połowa osób w wieku produkcyjnym. Dodaje, że przedsiębiorczość pań w naszym kraju jest na jednym z wyższych miejsc w Unii Europejskiej. Udział przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety wynosi 33,4 procent, podczas gdy średnia unijna to 31 procent - wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!