Rektor KUL otworzył Centrum Badań nad Polską w Xian

Rektor KUL otworzył Centrum Badań nad Polską w Xian
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Podczas wizyty w Chinach rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Antoni Dębiński otworzył na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Xian (XISU) Centrum Badań nad Polską. W planach jest uruchomienie studiów polonistycznych i wymiana studentów.

"Na KUL-u od kilku lat działa sinologia i cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego szukamy kontaktów, które wzmocniłyby naszą kadrę naukową" - mówił w niedzielę ks. prof. Dębiński. Współpraca między KUL-em a XISU miałaby polegać na stworzeniu filologii polskiej w mieście Xian.

Według rektora w podpisanej umowie zawiera się nie tylko sama nauka języka polskiego w Chinach i chińskiego w Polsce, ale także wymiana wiedzy o wartościach obecnych w obu kulturach. "Ufam, że studenci, którzy przyjadą do Lublina, będą mieli możliwość spotkać się z naszymi profesorami i brać udział w wykładach, które również dotyczą naszego sposobu myślenia, naszej hierarchii wartości" - powiedział ks. prof. Dębiński. "Człowiek powinien być otwarty i poszukiwać wszystkiego, co dostarcza mu rozum, wiedza, obserwacja i kontakty" - dodał rektor, podkreślając korzyści, jakie może przynieść polskim studentom kształcenie na studiach sinologicznych przy wsparciu specjalistów z chińskiej uczelni.

Po wizycie w Polsce w czerwcu 2016 r. prezydenta Chin Xi Jinpinga władze prowincji Shaanxi podjęły decyzję o utworzeniu na Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych w Xian Centrum Badań nad Polską oraz studiów polonistycznych. Inicjatywa ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez Ambasadę RP w Pekinie. W grudniu ub.r. władze XISU zaprosiły do współpracy Fundację Edukacji Polsko-Chińskiej (FEPCh) w Warszawie, która odwiedziła uniwersytet i podjęła się znalezienia uczelni zainteresowanych udziałem w projekcie. Jako partnera dla strony chińskiej wybrano Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który nie tylko może zapewnić wsparcie w zakresie organizacji i rozwoju na XISU studiów polonistycznych, ale także sam zainteresowany jest współpracą z uwagi na otwarty niedawno w Lublinie kierunek studiów sinologicznych.

Wsparcie dla tej inicjatywy okazała też Polsko-Chińska Grupa Parlamentarna. Jej przewodniczący Grzegorz Czelej podczas wizyty w Pekinie w marcu br. wziął udział w zorganizowanym przez FEPCh spotkaniu z władzami XISU i departamentu edukacji rządu prowincji Shaanxi, które potwierdziło plan dalszych działań. Utworzenie polskiego ośrodka przy XISU było też przedmiotem rozmów Czeleja z władzami prowincji w Chinach w marcu i w Polsce w maju br.

Efektem tych wszystkich działań jest podpisanie w niedzielę przez rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego z władzami XISU porozumienia o współpracy oraz formalne otwarcie Centrum Badań nad Polską przez przewodniczącego Rady Programowej FEPCh, byłego ambasadora RP w Chinach Tadeusza Chomickiego oraz wicegubernatora prowincji Shaanxi Liang Gui w obecności władz edukacyjnych szczebla prowincjonalnego i centralnego. Oba te wydarzenia miały miejsce podczas uroczystego otwarcia Forum Współpracy Edukacyjnej Jedwabnego Szlaku organizowanego przez władze prowincji Shaanxi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!