Resort pracy chce zmienić przepisy o stażach

Resort pracy chce zmienić przepisy o stażach
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Chcemy dokonać zmian w przepisach dotyczących staży z Urzędów Pracy - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił, że ministerstwu zależy, aby staże tworzyły trwałe miejsca pracy.

"Chcemy dokonać zmian w tym sensie, żeby te instrumenty: praktyki i staże były bardziej efektywne. Zależy nam na tym, aby szczególnie przy niższym bezrobociu nie były to krótkotrwałe miejsca pracy, ale trwałe miejsca pracy" - zaznaczył Szwed.

"W tej chwili pracujemy nad założeniami. Odbywamy spotkania z przedstawicielami urzędów pracy, organizacjami, które są zainteresowane sytuacją na rynku pracy. Chcemy wypracować najlepsze rozwiązania w tym zakresie" - dodał.

Szwed zwrócił uwagę, że staże są dobrym instrumentem na rynku pracy, ale należy się zastanowić, czy są odpowiednio skuteczne. "Obserwujemy w tej chwili zjawisko, że część pracodawców znalazła sobie sposób na zatrudnianie pracowników ze środków Funduszu Pracy, czyli mamy jednego stażystę, później zamieniamy go na kolejnego. Taki mechanizm działa. Dziś, przy niskim bezrobociu, warto się zastanowić, jak zmienić przepisy, aby staże były bardziej efektywne i tworzyły stałe miejsca pracy" - zaznaczył wiceminister.

Płatne staże z Urzędu Pracy przysługują zarejestrowanym bezrobotnym. Mogą na nie liczyć m.in. bezrobotni do 25. roku życia, długotrwale bezrobotni oraz bezrobotni powyżej 50. roku życia. Staż może trwać nawet do 12 miesięcy.

Według informacji MRPiPS, w 2016 r. ze staży skorzystało 177 800 bezrobotnych, w tym 123 809 kobiet (tj. 69,6 proc. ogółu bezrobotnych). Wśród osób rozpoczynających staż było 85 449 osób zamieszkałych na wsi (tj. 48,1 proc. ogółu bezrobotnych), 113 613 osób do 30 r.ż. (63,9 proc.) i 57 912 osób długotrwale bezrobotnych (32,6 proc.).

Jak podało na początku maja MRPiPS, w kwietniu zarejestrowanych w urzędach pracy było 1 mln 252,3 tys. osób - o 71,9 tys. (5,4 proc.) mniej niż w marcu br. i aż o 269,5 tys. (17,7 proc.) mniej niż rok temu. Ponad 56 proc. bezrobotnych to osoby niemające pracy długotrwale, czyli powyżej 12 miesięcy.

Stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 7,7 proc. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniej niż rok temu. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie zanotowano od 26 lat. Tradycyjnie najniższe bezrobocie wystąpiło w woj. wielkopolskim., najwyższe - w warmińsko-mazurskim.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort pracy chce zmienić przepisy o stażach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!