Resort rozwoju chce ułatwić firmom działanie w strefach ekonomicznych

Resort rozwoju chce ułatwić firmom działanie w strefach ekonomicznych
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Uproszczenie procedur dot. prowadzenia działalności w specjalnych strefach ekonomicznych to element dokumentu „Polityka inwestycyjna", którego całość przedstawi resort do końca marca.

Ma być to pakiet wsparcia dla przedsiębiorców zainteresowanych działalnością w SSE, uwzględniający rolę małych i średnich firm. Będzie on zawierał pełen pakiet instrumentów wsparcia wszystkich przedsiębiorców, którzy będą chcieli funkcjonować w specjalnych strefach ekonomicznych.

"Będzie tam też fragment uwzględniający rolę mikro, małych i średnich przedsiębiorstw" - zapowiedział dyrektor Departamentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Ministerstwa Rozwoju Cieszyński, który przedstawiał dokument podczas wtorkowych obrad sejmowej podkomisji stałej ds. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Zaznaczył, że prace nad dokumentem trwają i zostanie on przedstawiony "najpóźniej do końca marca".

"Bardzo duży nacisk położymy na budowanie łańcucha wartości opartego o lokalnych kooperantów, żeby odejść od stereotypowej montowni (..), gdzie wjeżdża się jedną ciężarówką, a drugą wyjeżdża" - powiedział.

Uproszczony ma być m.in. sposób załatwiania spraw urzędowych. Jak powiedział Cieszyński, poszczególne procedury mają być załatwiane w "jednym okienku", w miarę możliwości w jednym miejscu, w relacji z jedną osobą. "Poszczególne procedury, które przechodzi przedsiębiorca i problemy, z którymi się zmaga, będzie mógł rozwiązać za pomocą jednolitego zestawu narzędzi (...) w jednym miejscu" - wyjaśnił. Dodał, że nie będzie potrzeby składania tych samych dokumentów, tych samych zaświadczeń w kilku różnych miejscach.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Tomasz Pisula przedstawił podczas posiedzenia podkomisji dane, z których wynika, że według stanu na 30 września br. w specjalnych strefach ekonomicznych działało 455 mikro i małych przedsiębiorstw oraz 375 średnich, co stanowiło 49,5 proc. wszystkich firm w SSE. W przypadku firm klasyfikowanych jako duże wskaźnik ten wynosi 50,5 proc.

Z danych PAIiIZ wynika, że małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniają łącznie w specjalnych strefach ekonomicznych prawie 52 tys. pracowników, czyli 16 proc. ogółu zatrudnionych w strefach.

Cieszyński powiedział, że małe i średnie przedsiębiorstwa odpowiadają za nieco ponad 10 proc. nakładów inwestycyjnych w SSE, co jest odpowiednikiem 16 proc. miejsc pracy. "Małe i średnie firmy generują więcej miejsc pracy na każdą zainwestowaną w strefie złotówkę" - mówił Cieszyński, odpowiadając na pytanie, które firmy - małe czy duże - generują więcej miejsc pracy w SSE.

Wiceprzewodnicząca sejmowej podkomisji Anna Nemś (PO) uważa, że dobrym rozwiązaniem jest załatwianie spraw "w jednym okienku". W jej ocenie najważniejsza dla przedsiębiorców, którzy mają własny model biznesowy, jest stabilność i przejrzystość przepisów. "Im potrzebna jest stabilizacja i jasność przepisów. Trwałość to podstawa" - mówiła.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Lewiatana zwróciła uwagę na problem otoczenia specjalnych stref ekonomicznych. Jej zdaniem funkcjonujące poza SSE mikro, małe i średnie firmy borykają się z problemem braku pracowników. "Wysysanie pracowników z rynku wokół SEE to bardzo poważny problem dla rozwoju firm z grupy MŚP" - zauważyła. Jej zdaniem małych i średnich przedsiębiorców nie stać, by konkurować o pracowników wysokością płac czy pakietów pracowniczych, jak mogą to robić duże firmy.

"Warto by było, pracując nad tymi rozwiązaniami, myśleć, jak tworzyć warunki dla tych, którzy są w środku (SSE - PAP), ale również o tym, jakie są konsekwencje dla firm znajdujących się w otoczeniu SSE, które pracują w swoich branżach. Dla nich SSE stanowi poważne utrudnienie" - mówiła Starczewska-Krzysztoszek.

Zasugerowała, by do specjalnych stref ekonomicznych przyciągać przedsiębiorstwa inwestujące w badania i rozwój (B+R). "Wtedy nie będzie konfliktu, bo poza SSE zostają firmy, które wymagają pracowników o innych kwalifikacjach. Jeśli do stref zaczniemy przyciągać tych, którzy inwestują w B+R, będziemy mieć podwójny sukces, bo przyciągamy tych, na których nam zależy, dostajemy wartość dodaną i (…) nie będziemy zabierać pracowników (firmom z otoczenia SSE - PAP)" - przekonywała.

Z propozycjami, które padły w dyskusji, zgodził się przedstawiciel resortu, który zapowiedział, że wiele z nich znajdzie się w dokumencie.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort rozwoju chce ułatwić firmom działanie w strefach ekonomicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!