Rozwój fabryki CNH w Płocku zależny od sytuacji na rynku maszyn rolniczych

Rozwój fabryki CNH w Płocku zależny od sytuacji na rynku maszyn rolniczych
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Od sytuacji na rynku maszyn rolniczych, który odnotowuje w ostatnim czasie spadek sprzedaży, CNH Industrial Polska uzależnia kierunki rozwoju fabryki w Płocku, jedynej w Polsce produkującej kombajny, a także zakres rozbudowy jej infrastruktury.

W 2015 r. spółka CNH Industrial Polska, należąca do CNH Industrial z grupy Fiata, za 8,1 mln zł kupiła od miasta Płocka 19,15 ha gruntów przemysłowych, sąsiadującego z obecną fabryką, gdzie produkowane są m.in. kombajny New Holland.

"Kupiliśmy te grunty z przeznaczeniem na rozwój działalności. W tej chwili trwają prace projektowe, analityczne, co tam będzie można zbudować. Myślimy o halach produktowych. Na razie jest koncepcja stworzenia tam centrum logistycznego, jak i obiektu wystawowego" - powiedział Paweł Tomaszewski z CNH Industrial Polska, podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami.

Zastrzegł jednocześnie, iż z uwagi na odnotowywany w ostatnim czasie znaczący spadek sprzedaży na rynku maszyn rolniczych, nie zapadły dotychczas ostateczne decyzje o kierunku rozwoju płockiej fabryki CNH Industrial Polska. "Mamy gotowe plany, gotowe scenariusze na to, co pokaże rynek. Zobaczymy jak się rozwinie sytuacja w roku bieżącym i będziemy w odpowiedni sposób działali" - zaznaczył Tomaszewski.

Dopytywany przez PAP o szczegóły przyznał, że aktualny jest zapowiadany wcześniej plan budowy na terenach przyległych do płockiej fabryki centrum logistycznego. "Oczywiście jest plan minimum: centrum logistyczne - place, magazyny, tory do testów naszych kombajnów. To jest taki plan minimum, i to będzie. Ale co będzie dalej, plan maksimum, na to musimy poczekać" - oświadczył. Podkreślił, że szczegóły rozbudowy infrastruktury fabryki zależeć będą także w dużej mierze od decyzji centrali koncernu CNH Industrial.

"W tej chwili jest naprawdę za wcześnie, żeby powiedzieć, co możemy, ponieważ nie widzimy, żeby rynek się ruszył, że potrzeba więcej kombajnów, więcej pras, jakiś innych maszyn. Cały czas to monitorujemy. Czekamy też na decyzje koncernu, którego centrala ma szerszą pespektywę. Jesteśmy polską fabryką, ale nie jesteśmy firmą, która produkuje tylko na rynek polski" - oświadczył Tomaszewski.

Według niego, zgodnie z umową notarialną zawartą w 2015 r. z Urzędem Miasta Płocka przez CNH Idustrial Polska na kupno 19,15 ha gruntów, spółka ta ma czas do końca tego roku na przedstawienie szczegółowej koncepcji inwestycji, a następnie trzy lata na jej realizację.

Wcześniej Urząd Miasta Płocka informował, że na terenach kupionych przez CNH Idustrial Polska ma powstać m.in. magazyn o powierzchni 8 tys. metrów kw. oraz infrastruktura logistyczna, w tym tor testowy i centrum wizytacyjne dla klientów - deklarowana całkowita wartość inwestycji na zakupionym terenie miałaby wynieść 16 do 20 mln USD, a średni przyrost zatrudnienia do 350 osób.

W związku ze sprzedażą gruntów CNH Idustrial Polska, jeszcze w 2015 r., wydana została m.in. decyzja o warunkach zabudowy, dopuszczająca możliwość wzniesienia hali produkcyjno-magazynowo-montażowej i prowadzenie produkcji przemysłowej. Gdyby spółka nie zrealizowała planowanej inwestycji, płocki samorząd będzie miał prawo odkupienia gruntów.

W czwartek w płockiej fabryce CNH Industrial Polska odbyło się przekazanie wyprodukowanej tam 20-tysięcznej prasy zwijającej do zbioru i formowania bel słomy - maszynę zakupił rolnik z okolic Słubic niedaleko Płocka (Mazowieckie), posiadający 38 ha gospodarstwo. Prasy tego typu produkowane są tam od 2002 r.

Fabryka CNH Industrial Polska w Płocku, produkująca maszyny rolnicze New Holland, w tym prasy zwijające, hedery do zbioru zbóż i kukurydzy oraz - jako jedyna w Polsce - różnego typu kombajny, jest jedną z 64 na świecie, które należą do CNH Industrial. Ostatnio koncern ten poinformował o przejęciu segmentu rolniczego Grass and Soil spółki Kongskilde Industries z grupy Danish Group Dansk Landbrugs Grovvareselskab, posiadająca dwie fabryki: w Szwecji oraz w Polsce - w Kutnie (Łódzkie).

W płockiej fabryce CNH Industrial Polska, która kontynuuje tradycje tamtejszej, dawnej Fabryki Maszyn Żniwnych, gdzie powstawały legendarne kombajny "Bizon", pracuje obecnie ok. 1,2 tys. osób, z czego ok. 200 zatrudnianych jest sezonowo, w zależności zamówień. Fabryka posiada hale produkcyjne o powierzchni 97 tys. metrów kw. Kombajny New Holland trafiają stamtąd m.in. do Włoch, Francji i Turcji, a prasy zwijające do zbioru pokosu do Japonii.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozwój fabryki CNH w Płocku zależny od sytuacji na rynku maszyn rolniczych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!