XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Spadek populacji Polaków w Wielkiej Brytanii zaskoczył obserwatorów

Spadek populacji Polaków w Wielkiej Brytanii zaskoczył obserwatorów
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Populacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii spadła o 36 tys. osób (3,52 proc.) - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego. To największy spadek od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r., ale dużo mniejszy niż spodziewali się obserwatorzy.

  • Według szacunków brytyjskiego urzędu statystycznego (ONS) w okresie od lipca 2017 r. do czerwca 2018 r. w Wielkiej Brytanii mieszkało 985 tys. Polaków, w porównaniu z 1,021 miliona w okresie od stycznia do grudnia 2017 roku.
  • To pierwszy istotny spadek od wejścia Polski do Unii Europejskiej i otwarcia brytyjskich granic dla migrantów z Polski.
  • Te dane jasno wskazują, że zdecydowana większość Polaków nigdzie się nie wybiera i planują tutaj zostać, bo uznali ten kraj za swój dom.

"Sygnał, który wychodzi z Wielkiej Brytanii przy okazji negocjacji ws. wyjścia z Unii Europejskiej i planowania przyszłej polityki migracyjnej, nie jest przesadnie uspokajający, więc to może tłumaczyć pewną tendencję zniżkową. Jest ona jednak bardzo daleka od Brexodusu, który niektórzy przepowiadali" - skomentowała Barbara Drozdowicz z organizacji East European Resource Centre, wspierającej Polaków w Wielkiej Brytanii.

Drozdowicz zaznaczyła, że "te dane jasno wskazują, że zdecydowana większość Polaków nigdzie się nie wybiera i planują tutaj zostać, bo uznali ten kraj za swój dom".

Jak tłumaczyła, "decyzje o wyjeździe są bardzo złożone i nie wynikają jedynie z Brexitu, ale są także związane z odkładanymi przez lata decyzjami o tym, gdzie założyć rodzinę, kupić mieszkanie czy posłać dzieci do szkoły".

"Pod tym względem wyjście z UE jest momentem refleksji: bardziej katalizatorem do rozważań o swojej przyszłości, niż główną przyczyną samą w sobie" - oceniła.

Drozdowicz podkreśliła, że "kluczowym wyzwaniem na najbliższe miesiące" jest poinformowanie Polaków o tym, co będą musieli zrobić, aby po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty zagwarantować swój status migracyjny, czyli uzyskać tzw. status osoby osiedlonej.

"Rejestracja obywateli UE ruszy w marcu, ale już teraz trzeba uczulać na to ludzi, aby przygotowali dokumenty, a także skorzystali z tego czasu, np. wyrabiając sobie nowy paszport biometryczny, co ułatwi rozpatrywanie wniosku" - powiedziała.

Jednocześnie między czwartym kwartałem roku 2017 a trzecim kwartałem roku 2018 aż 10 193 obywateli Polski przyjęło drugie, brytyjskie obywatelstwo. To najwyższy wynik w historii.

Łącznie od referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej w czerwcu 2016 roku drugi paszport uzyskało aż 16,3 tys. Polaków.

Drozdowicz oceniła, że wystąpienie o brytyjskie obywatelstwo "pozostaje najsilniejszą polisą ubezpieczeniową, chroniącą przed wszystkimi konsekwencjami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej". Twierdzi, że mimo wysokich kosztów (1,3 tys. funtów, czyli ok. 6,4 tys. złotych - red.) uzyskanie obywatelstwa to najlepsze rozwiązanie dla osób, które spełniają warunki i chciałyby zabezpieczyć swoją przyszłość w Wielkiej Brytanii.

Mieszkający w Wielkiej Brytanii obywatele państw unijnych po Brexicie będą jednak musieli obowiązkowo ubiegać się o "status osoby osiedlonej" (ang. settled status). Obecnie trwają testy systemu na wybranych grupach zawodowych, m.in. wykładowcach i pracownikach służby zdrowia, a publiczna rejestracja wszystkich 3,3 miliona obywateli UE rozpocznie się przed końcem marca 2019 roku i potrwa do końca czerwca 2021 roku.

Osoby ubiegające się o potwierdzenie swoich praw będą musiały wypełnić trzyetapowy wniosek, w którym potwierdzą swoją tożsamość, pobyt w Wielkiej Brytanii oraz niekaralność, a także będą musiały mieć ważny paszport biometryczny oraz dostęp do telefonu lub tabletu z systemem operacyjnym Android, który będzie konieczny do potwierdzenia tożsamości (specjalna aplikacja nie działa na urządzeniach marki Apple, np. iPhone, iPad).

W przypadku braku ważnego paszportu biometrycznego będzie możliwe wypełnienie aplikacji na podstawie dowodu osobistego, ale procedura będzie trwała dłużej i będzie wymagała przesłania dokumentu pocztą do wskazanego brytyjskiego urzędu.

Osoba wypełniająca formularz będzie miała prawo ubiegać się o uzyskanie statusu osoby osiedlonej (ang. settled status, przyznawany w przypadku pobytu rezydenta w Wielkiej Brytanii przez ponad pięć lat) lub tymczasowego statusu osoby osiedlonej (ang. pre-settled status; pobyt krótszy niż pięć lat).

Złożenie wniosku będzie kosztowało 65 funtów (ok. 320 zł) dla dorosłego - tyle samo, co uzyskanie dotychczas funkcjonującej karty stałego pobytu, i 32,50 funta (ok. 160 zł) dla dziecka poniżej 16. roku życia. Wniosek będzie trzeba wypełnić oddzielnie dla każdej osoby w rodzinie. Osoby, które wcześniej uzyskały już kartę stałego pobytu (ang. permanent residence card), będą zwolnione z opłaty, ale również będą musiały wypełnić formularz.

Brak uzyskania statusu osoby osiedlonej w terminie - przed końcem czerwca 2021 roku - może skutkować uznaniem pobytu danej osoby w Wielkiej Brytanii za niezgodny z prawem.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Spadek populacji Polaków w Wielkiej Brytanii zaskoczył obserwatorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!