XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Szefowie Specjalnych Stref Ekonomicznych o nowej sytuacji: mniej barier, szybsza procedura

Szefowie Specjalnych Stref Ekonomicznych o nowej sytuacji: mniej barier, szybsza procedura
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Nowe zasady wspierania inwestycji likwidują bariery w lokalizacji inwestycji i zwiększają szanse na ulgi dla małych i średnich firm, ale też powinny przyspieszyć procedurę wydawania decyzji o wsparciu – mówili w Krynicy Zdroju szefowie spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi.

  • 4 września weszły w życie przepisy wykonawcze do przyjętej w maju br. przez Sejm Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Teraz zachęty podatkowe dla inwestorów są dostępne na całym obszarze Polski, a nie tylko na terenach SSE. Preferencje podatkowe zależą od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy.
  • Dotychczas specjalnymi strefami ekonomicznymi objęte było 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju. Jeżeli inwestor chciał skorzystać z ulg na terenie nienależącym do strefy, musiał czasami przez wiele miesięcy czekać na jej rozszerzenie.
  • - Dla każdego przedsiębiorcy najważniejszy jest czas (…) - potrzebny m.in. na uzyskanie pozwoleń środowiskowych czy pozwoleń na budowę. Dotąd dodatkowym utrudnieniem było np. oczekiwanie na rozszerzenie granic strefy o teren, na którym dany projekt miał być realizowany. Teraz tej bariery nie ma - to jest największa wartość nowych przepisów - ocenił wiceprezes Pomorskiej SSE Paweł Lulewicz.

Jak podano podczas jednej z dyskusji 28. Forum Ekonomicznego w Krynicy, 4 września weszły w życie przepisy wykonawcze do przyjętej w maju br. przez Sejm Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Teraz zachęty podatkowe dla inwestorów są dostępne na całym obszarze Polski, a nie tylko na terenach SSE. Preferencje podatkowe zależą od miejsca inwestycji, jej charakteru i jakości tworzonych miejsc pracy.

Dotychczas specjalnymi strefami ekonomicznymi objęte było 25 tys. ha, czyli 0,08 proc. powierzchni kraju. Jeżeli inwestor chciał skorzystać z ulg na terenie nienależącym do strefy, musiał czasami przez wiele miesięcy czekać na jej rozszerzenie.

"Dla każdego przedsiębiorcy najważniejszy jest czas (…) - potrzebny m.in. na uzyskanie pozwoleń środowiskowych czy pozwoleń na budowę. Dotąd dodatkowym utrudnieniem było np. oczekiwanie na rozszerzenie granic strefy o teren, na którym dany projekt miał być realizowany. Teraz tej bariery nie ma - to jest największa wartość nowych przepisów" - ocenił wiceprezes Pomorskiej SSE Paweł Lulewicz.

"Obecnie wszystkie tereny inwestycyjne w Polsce są objęte tym przywilejem, który dotąd był zarezerwowany do kilkudziesięciu tysięcy hektarów w Polsce. To decydująca zmiana, powodująca, że znacząco skracamy czas obsługi inwestora - decyzję wydajemy w trybie administracyjnym, więc może to być błyskawicznie - wszystko zależy od jakości aplikacji, jaką przygotuje inwestor" - dodał wiceprezes, zapewniając, że spółki zarządzające SSE będą pomagać inwestorom w przygotowaniu wniosków o wsparcie.

Nowe przepisy - jak ocenił Lulewicz - upowszechnią narzędzie służące wspieraniu inwestycji na polskie małe i średnie firmy, które np. posiadają nieruchomości, gdzie chcą ulokować inwestycje, ale dotąd - z racji kosztów i procedur - nie były w stanie aplikować o włączenie ich do stref, by uzyskać ulgi.

"Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie małych i średnich firm z polskim kapitałem narzędziem w postaci ulgi w podatku dochodowym" - powiedział wiceszef Pomorskiej SSE. Poinformował, że spółka jako pierwsza w Polsce na dużą skalę zrealizowała program pod hasłem "Cała Polska strefą - strefa w każdej gminie", w ramach którego nawiązano kontakt z samorządami wszystkich ponad 230 gmin w woj. pomorskim oraz przedsiębiorcami.

Szefowie stref z reguły nie widzą zagrożenia w podniesieniu w nowych przepisach progów wartości inwestycji, które mogą aplikować o wsparcie. Jak mówił prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krzysztof Kielec, wyższe progi obowiązują przede wszystkim w miejscach o bardzo niskim bezrobociu w odniesieniu do ogólnokrajowego poziomu.

"Wcześniej rzeczywiście można było znaleźć miejsca, gdzie przedsiębiorca planując swoje przedsięwzięcie mógł realizować nakłady w stosunkowo niższym wolumenie niż w myśl nowych przepisów, ale jednak to przedsięwzięcie musiało być lokowane w bardzo ściśle określonym miejscu, na terenie objętym statusem SSE" - mówił Kielec wskazując, że powodowało to dysproporcje - część podstref w SSE "pękała w szwach" i była ciągle powiększana, podczas gdy część pozostawała niezagospodarowana.

"Tworzyło to miejsca prosperity i miejsca, gdzie niewiele się działo. Rzeczywiście, jeżeli ktoś chciał inwestować na terenie objętym strefą, mógł to zrobić przy relatywnie mniejszym nakładzie. Niemniej zmiana wychodzi w kierunku potrzeb przedsiębiorców, aby to oni wskazywali najdogodniejsze dla nich miejsca, zaś my - jako spółki zarządzające - nie będziemy już mieli ograniczenia w postaci statusu SSE i będziemy mogli wydawać nową decyzję o wsparciu bez względu na położenie" - wyjaśnił prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

"To o wiele bardziej elastyczne podejście i z całą pewnością umożliwi bardzo wielu przedsiębiorcom szerszy wachlarz możliwości lokalizowania ich inicjatyw" - podsumował Krzysztof Kielec, oceniając, że efektem nowych przepisów będzie wyższa jakość nowych miejsc pracy, które powinny być także lepiej płatne.

"Pozostały pewne kryteria ilościowe, ale pojawiły się też kryteria jakościowe. W zamian za to, że umożliwiamy przedsiębiorcom otrzymanie decyzji o wsparciu w całym kraju, oczekujemy od nich, aby tworzyli te miejsca pracy, które wnoszą jak największą wartość dodaną dla gospodarki. Taki jest zamysł tych zmian - myślę, że jest to uzasadnione" - mówił szef Kostrzyńsko-Słubickiej SSE, oceniając, że obecnie przedsiębiorcy będą znacznie częściej niż dotąd korzystać ze wsparcia przy swoich inwestycjach.

Z wejścia w życie nowych przepisów zadowolony jest uczestniczący w krynickiej dyskusji prezydent Konina, gdzie dotąd nie było specjalnej strefy ekonomicznej, Józef Nowicki. Jak mówił, miasto dysponuje dobrze przygotowanymi terenami inwestycyjnymi; częścią z nich interesuje się podmiot, który planuje przedsięwzięcie o parametrach spełniających kryteria uzyskania publicznego wsparcia.

W myśl nowych przepisów specjalne strefy ekonomiczne zostały zastąpione jednolitym obszarem inwestycyjnym, który objął cały kraj. Przyjęta w maju br. ustawa stworzyła nowy instrument wsparcia dla inwestorów. To część rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Chodzi o zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski poprzez stworzenie warunków sprzyjających lokowaniu tu ambitnych przedsięwzięć, podnoszących konkurencyjność i innowacyjność rodzimej gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Szefowie Specjalnych Stref Ekonomicznych o nowej sytuacji: mniej barier, szybsza procedura

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!