Waloryzacja emerytur. Związkowcy chcą zmian

Waloryzacja emerytur. Związkowcy chcą zmian
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

1 marca odbyła się coroczna waloryzacja rent i emerytur. Tegoroczna była najwyższą od 5 lat. Wyniosła 2,98 proc. Ma dostosować renty i emerytury do rosnących zarobków i kosztów życia. Niektórzy jednak domagają się w niej zmian.

Jak przypomina Wiesława Taranowska - wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych - wyrównanie wypłat nie odbywa się po równo.

- Waloryzacja to zadośćuczynienie za inflację, i musi ona dawać ludziom gwarancje lepszego bytu z roku na rok. Okazuje się, że ona nie jest sprawiedliwa, bo tym, którzy mają wyższe świadczenia daje więcej, a tym, którzy mają niższe świadczenia, daje mniej. Rozwarstwienie jest bardzo duże, dlatego rząd musi się zastanowić jak pomóc ludziom, którzy dużo pracowali, a mają niskie świadczenie - podkreśla.
 
Związkowcy chcą przekonać rząd do zmiany algorytmu waloryzacji. Mają to zrobić wiosną podczas spotkań Rady Dialogu Społecznego. Wiesława Taranowska liczy, że uda się wypracować kompromis, zwłaszcza że, jak mówiła, minister Elżbieta Rafalska jest osobą bardzo empatyczną.


Pytanie o mechanizm

Związkowcy chcą uzależnienia waloryzacji od wzrostu PKB. Dr Marcin Wojewódka - ekspert rynku emerytalnego - zauważa jednak, że taki sposób naliczania waloryzacji również mógłby zostać uznany za niesprawiedliwy, na przykład w przypadku, gdy wzrostu PKB nie będzie.

- Przy wznoszącej gospodarce i wzroście PKB to pewnie dobre rozwiązanie i wszyscy by je chwalili, ale gdyby dziś sytuacja była troszeczkę inna, to takich pomysłów by nie było - dodaje.

Pomysłów jest więcej. Związkowcy chcą też rozmawiać o jednorazowych świadczeniach 500 + dla najuboższych emerytów. Na stole negocjacyjnym ma się też pojawić propozycja przejęcia części emerytury po zmarłym małżonku. Marcin Wojewódka przypomina jednak, że waloryzację rent i emerytur musi udźwignąć budżet państwa. Ekspert mówi, że można stworzyć różne mechanizmy waloryzacji, natomiast najważniejsze jest określenie jej celu, zwłaszcza, że prawie niemożliwe jest pełne zrekompensowanie spadku siły nabywczej świadczeń. 

Tegoroczna waloryzacja będzie kosztowała Skarb Państwa niemal 6 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Waloryzacja emerytur. Związkowcy chcą zmian

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!