Za 20 lat otoczą nas Chiny i Rosja. Trzeba będzie bronić Europy wartości

Za 20 lat otoczą nas Chiny i Rosja. Trzeba będzie bronić Europy wartości
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W nowym modelu globalizacyjnym - co zresztą już widzimy - będą coraz bardziej liczyły się bloki gospodarcze, a pojedyncze państwa będą raczej przedmiotem niż podmiotem globalnej rozgrywki - skomentowała dla portalu WNP.PL prof. Danuta Hübner, posłanka PO do Parlamentu Europejskiego, komisarz UE ds. polityki regionalnej w latach 2004-2009.

  • Za 10-20 lat będziemy otoczeni przez Chiny i Rosję, które będą promowały swoją wersję wartości autorytarnych - przekonuje prof. Hübner.
  • Unia energetyczna będzie oparta na czystej, zielonej energii. Jeżeli będziemy chcieli utrzymać nasze „przodownictwo” w truciu środowiska, to raczej do niej nie wejdziemy - dodaje.
  • Musimy sobie zdać sprawę z tego, że nie będziemy efektywnymi uczestnikami jednolitego rynku, jeżeli nie przyjmiemy euro - stwierdza była unijna komisarz.
  • O przyszłości Unii Europejskiej dyskutować będziemy od 13 do 15 maja w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod patronatem WNP.PL, na który serdecznie zapraszamy.

- Każde bardziej śmiałe przewidywania przyszłości są zawsze obarczone ryzykiem, że to, co widzimy teraz, projektujemy na okres, którego nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić - podkreśliła Hübner pytana o długoterminową prognozę gospodarczą dla UE.

Zwróciła uwagę na to, jak w ciągu ostatnich 20 lat obraz światowej gospodarki zmienił chociażby szerokopasmowy Internet, rozwój urządzeń mobilnych czy też elektromobilność.

Potrzeba integracji

- Myślę, że weszliśmy w okres, w którym konkurencyjność gospodarki jest wyznaczana przez jej zdolność do permanentnej innowacyjności na najwyższym poziomie - wskazała.

- Zapewne pojawią się kolejne technologie, które wyznaczą nowy pułap możliwości gospodarczych. Tylko te organizmy gospodarcze, które będą mocno zintegrowane poprzez wspólny rynek, wspólną walutę, ale też wspólne instytucje i wartości, będą w stanie sprostać globalizacyjnemu wyzwaniu - oceniła Hübner.

Jak dodała, Unia Europejska będzie podlegała tego typu presjom globalizacyjnym, co wymusi nowe myślenie o tym, czym w istocie jest gospodarka.

- W założonej perspektywie 10-20 lat będzie musiało to doprowadzić do integracji na znacznie wyższym poziomie, również w dziedzinach, w których do tej pory te związki są luźniejsze, jak np. polityka bezpieczeństwa i obrony, które poza wartością czysto polityczno-militarną, są też dużym sektorem jednolitego rynku - stwierdziła była komisarz.

W jej opinii, również standardy socjalne będą musiały być bardziej zuniformizowane w tym obszarze. Takie działania jak szkolenia pracowników do nowego typu zajęć i kształtowanie nieznanych jeszcze umiejętności będą częścią polityki gospodarczej na dużo większą skalę niż dziś.

Zielona energia i euro

Hübner przypomniała, że sekretarz generalny OECD, Angel Gurria, oceniał, iż w ciągu najbliższych 10-15 lat ok. 10-14 proc. siły roboczej będzie zagrożone utratą swoich stanowisk pracy. Kolejne 30 proc. może mieć przerwy w swojej aktywności zawodowej.

- W nowym modelu globalizacyjnym - co zresztą już widzimy - będą coraz bardziej liczyły się bloki gospodarcze, a pojedyncze państwa będą raczej przedmiotem niż podmiotem globalnej rozgrywki - podkreśliła.

- Dlatego jest dla nas tak ważne, abyśmy byli, jako Polska, istotną częścią całej infrastruktury polityczno-gospodarczo-instytucjonalnej Unii Europejskiej, a więc nie tylko korzystali z dobrodziejstw jednolitego rynku, ale też uczestniczyli w wypracowywaniu wspólnych rozwiązań dla bardziej zintegrowanej Europy - dodała.

Zaznaczyła, że dotyczy również tych polityk, które są dla niektórych kontrowersyjne, jak polityka migracyjna czy ochrona klimatu.

- Trzeba jasno powiedzieć, że projekty, które są naszą idee fixe, takie jak np. unia energetyczna, nie zinstytucjonalizują się w oparciu o przestarzałe i szkodliwe dla środowiska technologie, takie jak wydobycie węgla - powiedziała Hübner.

- Unia energetyczna będzie oparta na czystej, zielonej energii - i jeżeli będziemy chcieli utrzymać nasze „przodownictwo” w truciu środowiska, to raczej do niej nie wejdziemy - zaznaczyła.

Jak zaakcentowała, musimy również zdać sobie sprawę z tego, że „nie będziemy efektywnymi uczestnikami jednolitego rynku, jeżeli nie przyjmiemy euro”.


- To jest warunek brzegowy dla przyszłości UE i te nieliczne kraje, które pozostaną na obrzeżach wspólnej waluty będą traktowane trochę jak ciocia rezydentka, która tylko schodzi na posiłki, ale poza tym nie bierze udziału w życiu domu, i oczywiście nikt jej nie zaprasza do udziału w żadnych decyzjach go dotyczących - wyjaśniła.

„Bycie Europejczykiem” coraz ważniejsze

Jej zdaniem, za 10-20 lat będziemy otoczeni przez Chiny i Rosję, które będą promowały swoją wersję wartości autorytarnych.

- Europa, jeżeli chciałaby stać się tak samo autorytarna, przegrałaby wszystkie swoje atuty i zdradziła sama siebie, swoją historię i ideały - oceniła.

- Dlatego sądzę, że w tym okresie wytworzy się większa niż obecnie determinacja, aby bronić naszych, europejskich wartości. To, co teraz nazywamy „Europą wartości”, będzie dużo bardziej rozwinięte i oparte o silne instytucje, a nie tylko o idealistyczne przekonania - dodała.

Hübner prognozuje również, że za 10-20 lat nowe pokolenia będą bardziej identyfikowały się z pojęciem „bycia Europejczykiem” niż obecnie, i że będzie to wartość, której będą chcieli bronić.

- Ta obrona wartości ze strony UE będzie też miała charakter bardziej globalny, poprzez na przykład ściślejsze partnerstwa z demokratycznymi państwami Ameryki Łacińskiej - powiedziała.

- Zapewne w tym okresie europejskie relacje z naszym najważniejszym partnerem, Stanami Zjednoczonymi, też będą już unormowane, po okresie Trampowskich zawirowań - podsumowała.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (37)

Do artykułu: Za 20 lat otoczą nas Chiny i Rosja. Trzeba będzie bronić Europy wartości

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!