Związkowcy z JSW: zarząd pozostanie bez zmian

Związkowcy z JSW: zarząd pozostanie bez zmian
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) otrzymali zapewnienie, że m.in. "nie będzie na razie dalszych zmian w zarządzie spółki" - wynika z komunikatu związków, adresowanego do załogi firmy. Związkowcy podali, że wypracowano rozwiązanie kryzysu w zarządzie i radzie JSW.

  • 10 stycznia rada nadzorcza odwołała ze stanowisk wiceprezes JSW ds. handlu Jolantę Gruszkę oraz wiceprezesa ds. strategii i rozwoju Artura Dyczkę.
  • Mówiło się również o możliwości odwołania prezesa Daniela Ozona.
  • Związkowcy dostali jednak zapewnienie, że dalszych zmian w zarządzie tej kadencji już nie będzie.

"Mamy zapewnienie Ministerstwa Energii, że nie zabierze nam pieniędzy na inwestycje w innych firmach, nie będzie na razie dalszych zmian w zarządzie spółki oraz to, że wszystkie kryzysowe decyzje finansowe będą konsultowane ze stroną społeczną" - czytamy w wydanym we wtorek komunikacie trzech reprezentatywnych organizacji związkowych Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W poniedziałek 21 stycznia przez blisko pięć godzin związkowcy rozmawiali w Katowicach z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim i wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim. Po spotkaniu nie przedstawiono oficjalnie sposobu rozwiązania konfliktu związanego z zarządem i radą nadzorczą JSW - zapowiedziano jedynie, że resort energii w najbliższym czasie przedstawi propozycje w tym zakresie. Z wtorkowego komunikatu związkowców wynika jednak, że doszło do porozumienia w tej kwestii.

"Wypracowaliśmy rozwiązanie dotyczące kryzysu w zarządzie JSW i radzie nadzorczej. Minister energii zobowiązał się, że w najbliższym czasie przedstawi swoje propozycje i rozwiąże problemy" - czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Dalsze losy zarządu JSW i prezesa Daniela Ozona. Już wszystko jasne

10 stycznia rada nadzorcza odwołała ze stanowisk wiceprezes JSW ds. handlu Jolantę Gruszkę oraz wiceprezesa ds. strategii i rozwoju Artura Dyczkę. Dzień wcześniej rezygnację z pracy w zarządzie, od 28 lutego br., złożył natomiast wiceprezes ds. ekonomicznych Robert Ostrowski.

Obecnie - do końca lutego, kiedy z pracy odejdzie wiceprezes Ostrowski - zarząd JSW pracuje w czteroosobowym składzie, który - obok prezesa Daniela Ozona i wiceprezesa Ostrowskiego - tworzą także wiceprezes ds. technicznych Tomasz Śledź oraz wiceprezes ds. pracowniczych, wybrany przez załogę Artur Wojtków. Z nieoficjalnych informacji związkowców i osób zbliżonych do resortu energii wynika, że po odejściu Ostrowskiego, od 1 marca do końca kadencji w połowie tego roku zarząd JSW ma pracować w trzyosobowym składzie.

Jak poinformowała 22 stycznia rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, po odwołaniu 10 stycznia dwojga wiceprezesów ich obowiązki przejęli pozostali członkowie zarządu - piony nadzorowane wcześniej przez Jolantę Gruszkę podlegają obecnie bezpośrednio prezesowi Ozonowi, a działy, za które odpowiadał wiceprezes Dyczko, nadzoruje obecnie Tomasz Śledź. Artur Dyczko - według nieoficjalnych informacji - pozostał w spółce jako pełnomocnik zarządu.

Czytaj również: "Wydarzenia w JSW mogą wpłynąć na sytuację w całym górnictwie"

Także 22 stycznia JSW przedstawiła w komunikacie bliższe informacje dotyczące nowego członka rady nadzorczej, powołanego w ostatnich dniach przez ministra energii. Robert Małłek jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz absolwentem Podyplomowych Studiów Canadian International Management Institute, według akredytacji Harvard Business School. W latach 1998-1999 był doradcą prezesa ZUS, a w latach 1999-2001 wicedyrektorem biura szefa Kancelarii Premiera. W latach 2002-2006 pracował w warszawskim magistracie, a w latach 2006-2007 był w zarządzie Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Później pracował m.in. w zarządach spółek: Spolana (grupa Orlen), Stomil Poznań, Grupa Hoteli WAM, a ostatnio Unipetrol.

We wtorkowym komunikacie do załogi związkowcy z JSW przypomnieli także poniedziałkowe zapewnienia ministra energii o tym, że ponad 1,85 mld zł zgromadzone w funduszu stabilizacyjnym JSW może być wykorzystane tylko na rzecz tej spółki, w razie zagrożenia utraty płynności finansowej lub na wsparcie niezbędnych inwestycji. Podczas rozmów z szefami resortu energii uzgodniono także - jak napisali związkowcy - że "kluczowe inwestycje JSW oraz te zawarte w Programie dla Śląska będą kontynuowane". Chodzi m.in. o projekt kopalni Bzie-Dębina w budowie oraz zakup Przedsiębiorstwa Budowy Szybów, które ma pomóc JSW w budowie tej kopalni i rozbudowie innych.

"Wreszcie otrzymaliśmy zapewnienie, że spotkania Ministra Energii ze stroną społeczną będą odbywały się cyklicznie, co najmniej raz na kwartał, na których będą omawiane bieżące problemy JSW" - podali w komunikacie związkowcy.

Półtora tygodnia temu rada nadzorcza JSW - przy sprzeciwie czterech jej członków z wyboru załogi - odwołała ze stanowisk wiceprezesów Jolantę Gruszkę i Artura Dyczkę. Oficjalnie nie podano przyczyn takiej decyzji - szefowa rady Halina Buk wyjaśniła je później w przesłanym mediom komunikacie. Według szefowej rady, głównym powodem odwołania dwojga członków zarządu JSW była "utrata zaufania do zarządu w związku naruszaniem zasad ładu korporacyjnego, utrudnianiem wykonywania kodeksowych uprawnień radzie nadzorczej i brakiem właściwej komunikacji pomiędzy organem nadzorczym a zarządem". W poniedziałek w specjalnym oświadczeniu zarząd JSW uznał te zarzuty za bezpodstawne, a ich upublicznienie - za godzenie w wizerunek spółki.

Związkowcy planowali na poniedziałek 500-osobową pikietę przed Ministerstwem Energii w Warszawie, odstąpili jednak od tego zamiaru wobec zapowiedzi podjęcia rozmów. Po poniedziałkowym spotkaniu, rozmowy z udziałem związkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu, mają być kontynuowane w piątek podczas posiedzenia zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników, które odbędzie się w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!