XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Kodeks zbiorowego prawa pracy. Publikujemy cały projekt

Kodeks zbiorowego prawa pracy. Publikujemy cały projekt
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Krytycznie o propozycji zmian w Kodeksie zbiorowego prawa pracy wypowiadają się związkowcy. - Próbuje się naruszać dotychczasowe uprawnienia związków - alarmują przedstawiciele NSZZ "Solidarność". Oceńcie sami, czy ich obawy są uzasadnione. Publikujemy pełną treść dokumentu.

  • Projekt Kodeksu zbiorowego prawa pracy to ponad 140-stronicowy dokument, w którym m.in. opracowano nowe standardy współpracy na linii pracodawca - związki zawodowe.
  • Dziennikarzom PulsHR.pl oraz WNP.pl jako pierwszym udało się dotrzeć do dokumentu, jaki 14 marca został przekazany do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  • Od piątku opisywaliśmy najważniejsze propozycje zmian w indywidualnym prawie pracy. Teraz publikujemy cały dokument odnoszący się do zbiorowego prawa pracy.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy pracowała nie tylko nad zmianami w indywidualnym prawie pracy. Efektem 1,5 rocznej działalności jest też projekt Kodeksu zbiorowego praw pracowników. Dokument zawiera m.in. propozycje zmian w układach zbiorowych. Jak tłumaczy prof. Jakub Stelina, pracujący w komisji właśnie nad zbiorowym prawem pracy, intencją proponowanych rozwiązań jest to, aby zawierano ich więcej.

- Obecna regulacja jest bardzo sztywna. Myśmy bardzo mocno uelastycznili zwłaszcza układy zakładowe - powiedział.

Jak tłumaczył, chodziło o to, aby odejść od sformalizowania. - Nie będzie trzeba już rejestrować układów. Układy będą mogły być zawierane w uproszczonej procedurze. Będą mogły także wyłączać w pewnych obszarach regulacje wynikające z ustawy, np. kodeksowe - tłumaczył ekspert.

Czytaj więcej: Projekt Kodeksu pracy: Niewykorzystany urlop? Pracodawca zapłaci podwójną pensję

Z kolei prof. Jacek Męcina, który również zasiadał w Komisji, zwrócił uwagę, że projekt w małym stopniu porządkuje skomplikowane, związkowe prawo. Jest zbyt dużo form przedstawicielstwa pracowników - ocenił.

Zaproponowane rozwiązania wśród związkowców budzą sporo skrajnych emocji. W przypadku NSZZ "Solidarność" największe obawy budzi kodeks zbiorowych stosunków pracy, gdzie, jej zdaniem, próbuje się naruszyć uprawnienia związków zawodowych.

- Wiadomo, że to spowoduje nasz natychmiastowy opór - podkreślał w rozmowie z PulsHR Henryk Nakonieczny z "S". Przyznaje, że dokumentu w tej formie nie poprze. Jako plus związkowiec wskazuje natomiast informację o domniemaniu stosunku pracy.

Czytaj więcej: Odszkodowanie za mobbing będzie wkrótce kosztować całą pensję?

Udostępniamy całą treść projektu przyjętego przez Komisję, która dotyczy zbiorowego prawa pracy. Dzięki temu wszyscy zainteresowani będą mogli zapoznać się z pełnym spectrum zmian oraz wyrobić sobie opinię, czy rzeczywiście propozycje ekspertów prawa pracy mogą negatywnie wpłynąć na współpracę związków z pracodawcami.

Projekt Kodeksu zbiorowego prawa pracy - zobacz

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kodeks zbiorowego prawa pracy. Publikujemy cały projekt

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!